Nie ma się czym chwalić. Łódzkie na dnie w prestiżowym rankingu

Autor:
B.J. / źródło: mat. prasowe
2019-11-08 11:06 Aktualizacja: 2019-11-08

2,33 zł na każdego mieszkańca – tyle w ubiegłym roku wyniosły wydatki województwa łódzkiego na krzewienie kultury fizycznej. W rankingu porównującym sportowy potencjał województw łódzkie finiszuje na miejscu drugim… od końca.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Fotorech Domena Publiczna CC0) Zdjęcie ilustracyjne (fot. Fotorech Domena Publiczna CC0)

Sportowy ranking województw przygotowany przez 50 style porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS, biorąc pod uwagę także kilka niezależnych opracowań. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.

W rywalizacji województw łódzkie poradziło sobie bardzo słabo, finalnie zajmując przedostatnie miejsce (ex aequo z woj. lubelskim). Region najsłabiej wypadł w porównaniu liczby organizowanych tu dużych imprez sportowych. Na każde 100 tys. mieszkańców w ubiegłym roku przypadło niecałe 6 wydarzeń – to przedostatni wynik w kraju.

Nieco wyższe miejsce woj. łódzkie zajęło pod względem wydatków na kulturę fizyczną z samorządowego budżetu. W ubiegłym roku na pojedynczego mieszkańca przypadło zeń 2,33 zł. To mało, ale niemal tyle samo, co w siedmiu innych województwach; pod tym względem najlepiej jest na Dolnym Śląsku (ponad 10 zł/mieszk.).

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że w niektórych konkurencjach łódzkie radziło sobie zaskakująco dobrze. Przykładem może tu być porównanie dostępności siłowni i klubów fitness. W całym regionie znajdziemy 118 takich miejsc (4,77 na 100 tys. mieszk.). To szósty wynik w tej kategorii, lepszy niż rezultat Opolszczyzny, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej.

W całym rankingu najsłabiej poradziły sobie województwa położone w centralnej i wschodniej Polsce.

Żle prezentuje się zwłaszcza oferta edukacyjna dla młodych sportowców: raport wykazał bowiem, że województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i właśnie łódzkie posiadają mniej szkół z klasami sportowymi niż sam tylko Górny Śląsk.

Polecamy: Nowy prezes Orła. Stery po Witoldzie Skrzydlewskim przejęła kobieta!
0.15266394615173