reklama
reklama

59 lat temu oddano do użytku pętlę tramwajową na Żabieńcu. Niebawem ponownie ma się tutaj pojawić ciężki sprzęt. Co się zmieni? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

59 lat temu oddano do użytku pętlę tramwajową na Żabieńcu. Niebawem ponownie ma się tutaj pojawić ciężki sprzęt. Co się zmieni? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
28
zdjęć

Tramwaj Konstal przy krancówce Łódź Żabieniec | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Nowe w Łodzi Zanim udało się zakończyć przebudowę pętli tramwajowej „Żabieniec” przy Limanowskiego obowiązywała tymczasowa przy skrzyżowaniu z ul. Narodową. Mija 59 lat od momentu, kiedy tramwaje MPK Łódź powróciły na pętlę „Żabieniec” po przebudowie. Już za kilka miesięcy to miejsce ponownie ma się zmienić. Jakie są plany?
reklama

Przez lata okolice stacji, jak i sam dworzec Łódź Żabieniec dynamicznie się zmieniają.

Tak zmieniała się stacja Łódź Żabieniec i jej okolica

W ciągu ostatnich lat udało się wyremontować oba perony stacji, przejścia podziemne oraz dostosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnych. Zniknęła natomiast poczekalnia, a dla podróżnych zostały jedynie wiaty przystankowe.

Dworzec Łódź Żabieniec pełni ważną rolę na szlaku komunikacyjnym łączącym Łódź ze Zgierzem i dalej np. z Kutnem oraz Łowiczem. Sporo podróżnych przesiada się na tej stacji na autobusy jadące w kierunku Teofilowa i Kochanówki. 

Możliwa jest także przesiadka na tramwaj, ale w obecnym stanie podróżni mają wiele zastrzeżeń co funkcjonowania obecnej krańcówki przy Limanowskiego.

Aktualnie, 2 stycznia 2024 r. na krańcówkę Łódź Żabieniec dojeżdża jedynie linia tramwajowa 16, która łączy Żabieniec z krańcówką Chojny Kurczaki. Zgodnie z zapowiedziami, od 6 stycznia tramwaje linii 16 mają dojeżdżać znacznie dalej, nie tylko na Teofilów, ale do samej krańcówki Kochanówka. Dla pętli oznacza to utrata kolejnej linii, a dla podróżnych dojście do tramwaju o kilka metrów dalej.

Jaka będzie krańcówka "Żabieniec" po przebudowie?

Korzystanie z obecnej krańcówki „Żabieniec” to także spore utrudnienia. Ostatnim przystankiem dla podróżnych linii 16 jest ten zlokalizowany przy przejściu podziemnym Limanowskiego-Woronicza. Chcąc dostać się na dworzec Łódź Żabieniec musimy przejść prawie 300 metrów. Znacznie bliżej jest od przystanku autobusowego, który jeden mieści się naprzeciw dworca, a drugi nieco dalej w stronę ul. Lutomierskiej.

Wkrótce mają jednak nastąpić tutaj spore zmiany. O tym, jak może wyglądać krańcówka po przebudowie Urząd Miasta informował w sierpniu 2023 r.

Oprócz przebudowy krańcówki ma zostać także wyremontowane torowisko w stronę Teofilowa.

- To kolejny transportowy projekt, który miasto zaplanowało na najbliższe lata. Modernizacja trasy tramwajowej na Teofilowie zapewni również większą integrację z dworcem Łódź Żabieniec. Projekt zakłada przebudowę krańcówki przy dworcu i stworzenie przystanku dla wysiadających osób. Ułatwi to obsługę pasażerów i skróci dojście z tramwaju na pociąg

- mówił o inwestycji w sierpniu 2023 r. Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Ułatwieniem ma być budowa zejść z wiaduktu bezpośrednio na perony oraz połączenie z dworcem od strony osiedla przy Łanowej.

- Rozważana jest również budowa zejścia z wiaduktu wprost na perony kolejowe. Zmiany przy dworcu nastąpią również od strony osiedla. Zostaną przebudowane ulice Łanowa i Lipiec Reymontowskich. Te dwie drogi połączą się przy dworcu, a nową trasą pojedzie linia autobusowa zapewniająca szybki dojazd z Teofilowa na Żabieniec

- dodał.

Przebudowa krańcówki „Łódź Żabieniec” oraz przebudowa torowiska na Teofilowie ma potrwać do końca 2027 r.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama