Wielka przebudowa ulicy Wojska Polskiego zapowiadana była od wielu lat, a wstrzymanie tramwajów w sierpniu 2019 r. w tej części Bałut tylko ją potwierdziło.
Przebudowa ulic Wojska Polskiego w Łodzi - zbliża się termin oddania inwestycji do użytku
Od dwóch lat ciąg od placu Kościelnego przez Wojska Polskiego w kierunku Strykowskiej stał się wielkim placem budowy. Najpierw z krańcówki Doły zabrano tramwaje MPK Łódź, następnie swoje trasy zmieniły autobusy.W zamian za tramwaj linii 6 uruchomiono komunikację zastępczą.
Z Sikawy linia Z6 dojeżdżała przez Brzezińską, Wojska Polskiego, Sporną, Obrońców Westerplatte, Franciszkańską i Nowomiejską do skrzyżowania z ulic Legionów z Zachodnią. Przez ostatnie miesiące pojawiły się jednak kolejne remonty, a linię Z6 skrócono pod Manufakturę, a ostatnio do ul. Lutomierskiej.
Po wielu miesiącach prac, zamknięcia ulicy na praktycznie całej jej długości i odcięcia tej części Bałut od tramwajów zapowiada się ich wielki powrót – jeszcze w tym roku.
Powrót tramwajów MPK Łódź na Doły jeszcze w 2023 r.?
Jak mówiła dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, prace na Wojska Polskiego toczą się całym frontem.
– Na placu budowy prace toczą się całym frontem. Kontynuowane są roboty torowe, powstają koryta pod konstrukcję chodników i ścieżek rowerowych, układane są obrzeża betonowe oraz warstwy konstrukcyjne chodników. Wykonawca prowadzi prace związane z budową kanalizacji ogólnospławnej i odwodnienia drogowo-torowego. Ponadto trwa wywieszanie osprzętu sieci trakcyjnej
– mówiła pod koniec listopada br. Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Na ponad trzy tygodnie przed oddaniem inwestycji do ruchu wybieramy się na spacer szlakiem ulic Wojska Polskiego i Strykowskiej.
Spacer po remontowanej ulicy Wojska Polskiego i przy Strykowskiej w Łodzi
To, jak bardzo ma się zmienić Wojska Polskiego, widzimy już na samym początku naszego spaceru, kiedy wysiadamy przy przystanku autobusowym Sporna – Wojska Polskiego. Dojazd tutaj jest możliwy autobusami 57 i 85. Nieco dalej swój przystanek mają linie autobusowe Z6 oraz 64A i 64B.
Przejście wzdłuż Wojska Polskiego w kierunku krańcówki Doły wciąż wygląda bardzo roboczo. Na całej szerokości rozłożone jest budowlane ogrodzenie, częściowo przejście jest możliwe tylko przy budynkach.
Idąc ul. Wojska Polskiego możemy spotkać zaledwie kilku pracowników, choć jest dzień powszedni, godzina 11. Po dojściu do skrzyżowania z ulicą Chryzantem przechodzimy na drugą stronę. Tam spotkamy m.in. znaki, które bardzo dobrze oddają sytuację mieszkańców w tym miejscu - zakaz ruchu pieszych oraz wjazdu rowerów. Dla wielu mieszkańców te znaki są dobrze znane od wielu miesięcy. Niektóre z nich zostały nawet zdewastowane lub przestawione na bok.
Przechodząc obok przystanku, który aktualnie jest nieczynny „Wojska Polskiego – Palki”, spotykamy leżące materiały budowlane, takie jak krawężniki, które czekają na rozpakowanie. W gablocie przystankowej czytamy przeprosiny jednej z firm transportowych, której autobusy jadące w kierunku Łowicza kiedyś się tutaj zatrzymywały. Obok znajdziemy także informację o zmianach dla podróżnych, które rozpoczęły się 3 kwietnia 2022 r.
Idąc dalej w kierunku ul. Strykowskiej, mijamy nowe perony przystankowe, przy których stoją już także nowe słupy na wyświetlacze z godzinami odjazdów. Słupków przystankowych, wiat lub śmietników jeszcze wciąż tutaj brakuje. Na torach tramwajowych zalega kilkudniowy śnieg.
Mieszkańcy Dołów czekają na koniec utrudnień na Wojska Polskiego w Łodzi
Na pochwałę zasługuje odśnieżenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Strykowskiej, który prowadzi w kierunku dworca Łódź Marysin. Nieco inna sytuacja czeka na nas w kierunku przejścia dla pieszych do ul. Brzezińskiej. Tam znajdziemy położoną, a nawet posypaną piachem kładkę, na którą wejście jest zagrodzone białoczerwoną taśmą. Przy drzewie zawieszono znak „zakaz wjazdu rowerów”.
Przechadzając się dalej, bardzo dobrze widać kontrast tego, jak wciąż nieużywane jest torowisko w kierunku krańcówki przy Strykowskiej. Torowisko w całości zostało przykryte śniegiem. W wielu miejscach będziemy musieli także być ostrożniejsi, ponieważ ciąg pieszo-rowerowy w kilku miejscach się zwęża – chodzi o miejsca, przy których stoją drzewa.
Po dojściu do krańcówki Doły czeka nas jednak przejście wciąż bez ukończonego chodnika i dojścia do pasów dla pieszych. Nie ma jeszcze bezpiecznego przejścia, brakuje ukończenia przystanków tramwajowych, ale działa już za to sygnalizacja świetlna dla tramwajów oraz dla pieszych i rowerzystów.
Zakończenie prac przy Wojska Polskiego to koniec 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.