Kamienica przy Zachodniej 76 została wzniesiona w latach 1903-1905. Elewację i wnętrza budynku zdobią motywy roślinne. Na klatce schodowej nie brakuje sztukaterii secesyjnej. Jej modernizacja pochłonęła 6,5 mln zł.
Perła secesji po rewitalizacji. Ulica Zachodnia się zmienia
Nie bez powodu zatem po rewitalizacji utworzono tu bibliotekę "Secesja.Archihub". To filia biblioteki Miejskiej. Nie dziwi fakt, że znajdziemy tu książki o architekturze, urbanistyce i studiom miejskim, w dużej mierze Łodzi. W sumie 4 tys. książek.
- Ważnym zadaniem naszego zespołu jest budowanie i animowanie wokół Secesji środowiska osób oraz instytucji, dla których istotna jest architektura – zarówno na poziomie lokalnym, jak i ponadlokalnym. Zamierzamy realizować ten cel przez sieciowanie aktywistów, badaczy, NGO-sów, środowisk opiniotwórczych, influencerów, uczelni, muzeów oraz innych, prywatnych, publicznych i społecznych instytucji kultury w celu pobudzenia dyskursu architektonicznego w Polsce, zwłaszcza poprzez organizowanie różnego typu wydarzeń partnerskich. Również z tego powodu w sposób szczególny zależy nam na partycypacyjnym budowaniu programu wydarzeń i księgozbioru biblioteki. Zapraszamy Was do współtworzenia Secesji – polecania nam książek, czasopism, inicjatyw, pomysłów na warsztaty, spacery, prelekcje czy dyskusje. Nie możemy obiecać, że uwzględnimy je wszystkie, jednak dołożymy wszelkich starań, by uzupełniły one stworzone przez nas ramy Secesji
- mówi Maria Nowakowska, znawczyni łódzkiej architektury, Secesja.Archihub.
W nowej filii organizowane będę tematyczne wydarzenia. Nie przez przypadek biblioteka ma w rozwinięciu nazwy ArchiHUB, co oznacza ośrodek dyskusji nad architekturą. Z okazji otwarcia przygotowano szereg wydarzeń. W piątek 22 marca o godz. 18 odbędzie się prelekcja i spotkanie dyskusyjne z Przemysławem Gawędą z pracowni Archigeum – architektem z prestiżowej listy „40 under 40”. Dzień później w godz. 11-13 zaplanowano warsztaty dla dzieci na dziedzińcu biblioteki "Bunt roślin – robimy bomby kwietne". Z kolei od 12 do 16 warsztaty modelarskie dla dorosłych z Bartoszem Michalskim.
Ulica Zachodnia, choć pełna kontrastów, powoli się zmienia. Przy skrzyżowaniu z Więckowskiego wznoszona jest Biała Kamienica. To 7-kondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 69 mieszkań i dwa lokale usługowe. Najmniejsze z mieszkań liczyć będzie 29,5 m kw., a największe ponad 160. To projekt firmy Yuniwersal Development.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.