Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące nowej funkcji placu 4 czerwca 1989 roku. Przed gmachem TVP jest w tej chwili parking i niewielki skrawek zieleni. Ponad 50 mieszkańców Łodzi poświęciło swój czas na to, aby przy pomocy aplikacji stworzyć wizualizację tego miejsca. Blisko 200 łodzian z kolei wzięło udział w ankietach.
Plac przed budynkiem TVP w Łodzi się zmieni. Kiedy?
Miasto chce zrewitalizować ten teren i ubiegać się o środki unijne na ten cel. Urzędnicy magistratu liczą, że w połowie przyszłego roku uda się sfinalizować umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.Prace budowlane przypadłyby na lata 2026-2028. Plac byłby gotowy w drugiej połowie 2028 roku.
- To jedna z niewielu tak dużych przestrzeni publicznych w centrum miasta. Konsultacje pokazały, jaki ma być kierunek zmian. W tej chwili jest parking, w sąsiedztwie, na ul. Wschodniej, powstaną parkingi kubaturowe, więc zmiana funkcji tego miejsca jest jak najbardziej uzasadniona. Zastanowimy się, czy zostawić 2-3 koperty dla osób z niepełnosprawnościami, by miały dostęp do budynku.
- mówi Patrycja Wojtaszczyk, Biuro Rewitalizacji UMŁ.
Zapewne nie wszyscy będą z tego faktu zadowoleni.
"Parking na jak najwięcej pojazdów. Zieleni i relaksu w tym mieście jest już dość, za to nie ma jak poruszać się własnym samochodem i nie ma gdzie parkować"
- to jeden z głosów mieszkańców, umieszczony w ankiecie.
Koncerty w plenerze lub lunch na świeżym powietrzu, i to w centrum Łodzi?
Zarówna nazwa placu - data wyborów czerwcowych - zobowiązuje, jak i sąsiedztwo Filharmonii Łódzkiej. W drugiej połowie listopada powinniśmy poznać wstępny projekt dla tego miejsca. Będzie on uwzględniał uwagi mieszkańców. Choć nie wszystkie. Nie pojawi się tu raczej plac zabaw czy dodatkowy parking.
- Mieszkańcy widzą w tym miejscu przestrzeń zieloną, z mały amfiteatrem. Filharmonia sygnalizowała, że mogłaby organizować jakieś wydarzenia w terenie. Jeśli nic się nie będzie działo, to będzie można usiąść, zjeść lunch lub poczytać książkę
- dodaje Patrycja Wojtaszczyk.
Ciekawie wyglądają też projekty mieszkańców, którzy poświęcili swój czas, by przy pomocy aplikacji udostępnionej przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, je stworzyć.
- To są dopracowane projekty. Propozycje były różne, tor rolkarski wokół strefy zielonej, strefa relaksu. Prace koncentrowały się także na zieleni. Pojawił się amfiteatr skoncentrowany wokół drzewa, były też projekty z placami zabaw i siłowniami
- mówi Joanna Tomczak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Łodzianie widzieliby także w tym miejscu fontannę, ale nie podłogową. Łódzka Organizacja Turystyczna zaproponowała pomnik - fontannę z wodą tryskającą ze skrzydeł. Padła też propozycja pomnika z łapiącymi się dłońmi, nawiązującymi do wyborów 4 czerwca.
"Fontannę należy zaprojektować tak, aby wyglądała jak fontanny na świecie. Proszę zaprzestać robienia pseudo fontann (tryskających, podświetlanych chodników) to naprawdę żenujące i wstyd duże miasto miało takie wodotryski"
- to jeden z głosów.
"Myślę, że fontanna-pomnik. Skoro obok jest filharmonia, to może warto do niej nawiązać. Mój pomysł to rzeźba w postaci nuty (klucza wiolinowego). Rzeźba powinna być dość wysoka i ieć z pół metra grubości. Po krawędziach takiej rzeźby mogłaby spływać woda"
- to kolejna z opinii.
Inni sugerowali, że warto na placu umieścić rzeźbę łódzkiego artysty lub napis I ❤️ Łódź.
Pomysły mieszkańców na to miejsce są różne.
"Myślę, że można pomyśleć nad tym, by nawierzchnia placu była inna, np. jakiś piaskowiec lub inny kamień pasujący kolorystycznie do wieżowca"
- to jedna z propozycji.
Ostateczny projekt dla placu ma być wypadkową pomysłów łodzian.
CZYTAJ TAKŻE: Łódzka Stajnia Jednorożców. Pamiętajcie, jak powstawało to charakterystyczne miejsce?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.