Nowa ulica Rąbieńska ma być przede wszystkim nowym łącznikiem Łodzi z bezpośrednim węzłem drogi ekspresowej S14.
Ulica Rąbieńska w Łodzi do remontu - co się zmieni?
Oprócz nowej nawierzchni pojawiają się również nowe chodniki oraz ścieżka rowerowa. Dla podróżnych komunikacji miejskiej powstaną nowe przystanki autobusowe. Przebudowa ulicy Rąbieńskiej ma być podzielona na trzy części.Pierwszy etap to odcinek ulicy Rąbieńskiej od ul. Szczecińskiej do Traktorowej, drugi to budowa ulica Kaczeńcowej od Rąbieńskiej do Odrowąża i kolejne to remont ulicy Wykowej i części śladu Wojska Polskiego.
Przez cały w tej części Łodzi prowadzona jest również przebudowa ulicy Krakowskiej, która ma się zakończyć jeszcze w 2023 r. Czy prace ruszą, zanim ten remont się zakończy?
- Chciałem od razu wszystkich uspokoić. Nie rozpoczniemy tego projektu, nie rozpoczniemy tej inwestycji przed zakończeniem ulicy Krakowskiej, żeby nie sparaliżować tej części miasta, więc tutaj wszelkie prace na tym odcinku zaczną się po zakończeniu najbardziej newralgicznych i najważniejszych prac w tej części miasta
- mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Remont Rąbieńskiej ma się odbywać w formule „zaprojektuj i zbuduj”, co oznacza, że od momentu podpisania umowy z wykonawcą, czyli od 30 listopada 2023 r. na wykonanie prac są 42 miesiące. Przebudowę będzie realizować firma Trakcja –- również wykonawca prac na placu Wolności.
- Prace realne przysłowiowe wkopanie łopaty nastąpi na przełomie roku 2024 i roku 2025. Koniec prac przypadnie na rok 2027
- dodaje wiceprezydent.
Nowe ronda na ulicy Rąbieńskiej - będzie lepszy dojazd do drogi ekspresowej S14
Jak mówi przedstawiciel firmy Trakcja pierwszy rok to praktycznie część projektowania, a dopiero potem nastąpią fizyczne prace. Na czym będą polegać?
- 11 miesięcy zajmą nam prace projektowe. Patrząc na etapowanie przewidujemy, że najpierw rozpoczniemy gruntowny remont ulicy Rąbieńskiej. Będzie to budowa całej konstrukcji, usuwanie kolizji, a także wykonanie nowych zatok, chodników oraz ścieżek rowerowych. W dalszych etapach przystąpimy do wykonania odcinka ulicy Kaczeńcowej oraz ciągu Wojska Polskiego i Traktorowej, czyli odejście w kierunku S14
- informuje Piotr Kozela, firma Trakcja.
Przebudowa Rąbieńskiej to także cztery nowe ronda – jedno z nich pojawi się na skrzyżowaniu z ulicą Traktorową.
- Tak naprawdę od dzisiaj przystępujemy do tego, co będzie najtrudniejsze, czyli do etapu projektowego. Będzie on na pewno złożony, ponieważ przy tej skali inwestycji będziemy mieli szereg decyzji do uzyskania wymaganych decyzji administracyjnych, łącznie z decyzją środowiskową, decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - przyp. red). W związku, z czym to będzie ta najtrudniejsza praca. W momencie, kiedy projekt zostanie zakończony wtedy już przystąpimy do tego, co jest w sumie tak naprawdę esencją naszych inwestycji, czyli robót budowlanych, co do konkretnych terminów realizacji prac no to oczywiście w tej chwili jest za wcześnie jeszcze, żeby mówić, ponieważ to jest proces projektowy. Nie da się go zaplanować tak co do dnia, bo nie wszystkie terminy są oczywiście zależne tutaj od ani od wykonawcy, ani od inwestora.
- dodaje Marcin Sośnierz, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Inwestycja ma się zakończyć do końca 2027 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.