Pod Łodzią działa już nowoczesne centrum handlowe z industrialną przeszłością [ZDJĘCIA]

Autor:
M.B.
2019-07-17 20:03

Pod koniec czerwca w Pabianicach zostało hucznie otwarte nowe centrum handlowe - Tkalnia. Pierwsza taka lokalizacja na terenie miasta mieści się w budynku zrewitalizowanej dawnej fabryki włókienniczej Krusche&Ender.  

Centrum Handlowo - Rozrywkowe Tkalnia (fot. facebook/centrumhandloworozywkoweTkalnia) Centrum Handlowo - Rozrywkowe Tkalnia (fot. facebook/centrumhandloworozywkoweTkalnia)

Nowa inwestycja ma ożywić centrum, które od dziesiątek lat wyznaczała dawna fabryka włókiennicza. Jej właścicielami byli zasłużeni dla Pabianic fabrykanci pochodzenia niemieckiego - Karol Beniamin Krusche oraz Karol Ender. Co ciekawe na ulicy Piotrkowskiej pod numerem 143 w Łodzi znajduje się dawny Dom firmy Krusche&Ender, który funkcjonował jako główne biuro sprzedaży tej firmy. Jak większość przedsiębiorstw przemysłu włókienniczego w regionie łódzkim, fabryka nie przetrwała zmian gospodarczych po 1989 roku i na początku XXI wieku ogłosiła upadłość. Teraz wznawia działalność o nowym charakterze, jako przestrzeń dla handlu i rozrywki. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Pabianicach.

Zrewitalizowana fabryka ma przyciągnąć zarówno okolicznych mieszkańców, jak i klientów z sąsiednich miejscowości. W chwili obecnej w galerii znajduje się 40 sklepów popularnych marek. Na tym oferta pabianickiej Tkalni się nie kończy. Już na jesieni tego roku na terenie centrum zostanie otwarte pierwsze w mieście kino Helios, a powierzchnia galerii powiększy się o restauracje i punkty gastronomiczne.

Inwestorem przedsięwzięcia jest firma A&A, która stawia sobie ambitniejsze cele zbudowania wokół Tkalni nowego, tętniącego życiem centrum miasta.

- To wokół fabryk koncentrowało się życie miasta i powstawały kolejne zabudowania. Gdy one upadły, tereny w centrum miasta zostały zapomniane i zaniedbane. Chcemy ponownie je ożywić i przywrócić im dawną świetność – mówi Adrian Majsterek, współwłaściciel i inwestor firmy A&A.

W najbliższych miesiącach obok Tkalni powstanie market Castoramy oraz inwestycja A&A - Nowe Cetrum Golfa z grotą solną i tężnią solankową. Planowana jest także budowa strzelnicy sportowo – rekreacyjnej.

Warto wspomnieć, że tuż obok Tkalni na ulicy Grobelnej znajduje się czterogwiazdkowy hotel Fabryka Wełny, który również znajduje się w zrewitalizowanym budynku pofabrycznym. W pobliżu można znaleźć pole golfowe Arkadia oraz park Słowackiego. Industrialne centrum Pabianic powoli się odradza, zmieniając swój charakter, ale nie tracąc fabrycznej twarzy. Czy jest możliwe, aby już niedługo mieszkańcy Łodzi wybierali się na weekendowe wypady za miasto do Pabianic, aby w bardziej kameralnych okolicznościach robić zakupy i zażywać rozrywki?

Żródło: Urbanity.pl / Życie Pabianic

0.13558292388916