Reklama

1200 zł miesięcznie dla każdego? Typowa rodzina otrzyma nawet 3600 zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PIxabay

1200 zł miesięcznie dla każdego? Typowa rodzina otrzyma nawet 3600 zł - Zdjęcie główne

3600 zł może dostać klasyczna polska rodzina. Sam dorosły - aż 1200 zł | foto PIxabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to nowa idea Państwowego Instytutu Ekonomicznego. W jej założeniach nieważny jest status materialny czy zawodowy Polaków - każdemu należałoby się nowe comiesięczne świadczenie. Co oznacza to w praktyce?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy -  1200 zł dla dorosłego, a 600 zł dla dziecka

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, czyli pomysłodawcy Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, zakłada wypłacanie każdemu obywatelowi RP comiesięcznego świadczenia w stałej kwocie 1200 zł na osobę dorosłą i 600 zł na dziecko. Co więcej, aby uzyskać świadczenie nie będzie trzeba spełniać żadnych wymogów, np. zarabiać określonej kwoty pieniędzy. Nieważny stałby się także status społeczny i materialny. Dla wielu rodzin wprowadzenie bezwarunkowego dochodu oznaczałoby zdecydowaną poprawę sytuacji finansowej. Ile w praktyce otrzymałyby najpopularniejsze polskie rodziny?

  • Rodzina złożona z dwójki dorosłych: 2400 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z dwójki dorosłych i jednego dziecka: 3000 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z dwójki dorosłych i dwójki dzieci: 3600 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z dwójki dorosłych i trójki dzieci: 4200 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z jednego dorosłego i jednego dziecka: 1800 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z jednego dorosłego i dwójki dzieci: 2400 zł na miesiąc,
  • Rodzina złożona z jednego dorosłego i trójki dzieci: 3000 zł na miesiąc.

Czy powinniśmy wprowadzić Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Polski Instytut Ekonomiczny wprowadzając swoją ideę wyznaczył również wady i zalety funkcjonowania gwarantowanego dochodu dla każdego Polaka.

Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia - czytamy w raporcie instytutu.

Do kolejnych zalet wskazanych w publikacji należą, m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa każdemu obywatelowi, ograniczenie biedy i nierówności ekonomicznych oraz zachęcenie osób do podejmowania pracy zarobkowej w przypadku, gdy obawiali się przekroczenia progu dochodowego

Dla innych – wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę - informuje PIE.

W projekcie nie brakuje także minusów takich jak: zastąpienie dochodem podstawowym przychodów z pracy i wzrost bezrobocia, brak środków na wypłatę świadczenia czy brak chęci na inwestycję w rozwój własny.

Statystycznie, w przypadku wprowadzenia Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego aż 73 proc. badanych nie zrezygnowałoby z pracy, a świadczenie byłoby dla nich tylko dodatkową formą przychodów. Nieco ponad połowa Polaków popiera wprowadzenie nowego świadczenia, 30% kosztem wzrostu podatków, a 28% badanych godzi się na nie kosztem rezygnacji z części innych świadczeń socjalnych. 

Zgodnie z wyliczeniami comiesięczne wypłacanie dorosłym Polakom kwoty 1200 zł wiązałaby się z rocznym wydatkiem blisko 376 miliardów złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy