reklama
reklama

Banki podnoszą oprocentowanie lokat. Co to oznacza dla ich klientów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Banki podnoszą oprocentowanie lokat. Co to oznacza dla ich klientów?  - Zdjęcie główne

Banki podnoszą oprocentowanie lokat | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światW związku z niedawnym apelem premiera o podniesienie oprocentowania lokat, banki stosują się do jego zaleceń. Co to oznacza dla ich klientów i na czym polega oprocentowanie lokaty?
reklama

Wyższe oprocentowanie lokat. Banki odpowiadają na apel premiera

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec kwietnia apelował do banków o oprocentowanie lokat i depozytów. W ostatnich dniach zapowiedział też wprowadzenie specjalnych obligacji powiązanych z regularnie rosnącymi w ciągu ostatnich miesięcy stopami procentowymi. „Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc.” Po apelu szefa rządu część banków wprowadziła wspomniane podwyżki. Wśród nich znalazł się między innymi PKO BP (z oprocentowaniem 5,75 proc. w skali roku), Pekao (6 proc.), ING, Alior Bank czy Getin Noble Bank.  

O decyzje banków zapytano rzecznika rządy Piotra Müllera. Jak mówił, rząd docenia reakcję prezesów banków na apel premiera. Dodał też, że „nie ma konieczności przez to interwencji ustawodawczej, bo głos rozsądku, który został skierowany do nich okazał się na szczęście skuteczny". Jak mówił Müller, sytuacja, w której mielibyśmy do czynienia z wysokimi stopami procentowymi kredytów, a jednocześnie niskimi stopami procentowymi lokat byłaby nie do zaakceptowania.

reklama

Oprocentowanie lokaty. Co to jest?

Lokata bankowa jest sposobem na przechowanie pieniędzy przez określony czas w zamian za uzyskanie odsetek od depozytu. Oprocentowanie lokaty jest jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na uzyskany przez klienta danego banku zysk. Oprocentowanie lokaty to miara zysku, wynikającego z udostępnienia bankowi pieniędzy. Na oprocentowanie wpływa wiele czynników, między innymi wysokość stóp procentowych – w jaki sposób? 

Jak czytamy na portalu najlepszelokaty.pl, „Jeżeli stopy procentowe rosną, banki komercyjne są zmuszone drożej pożyczać pieniądze z banku centralnego. Aby tego uniknąć, zwykle wolą podnieść oprocentowanie lokat terminowych, tak, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę (i pieniądze) klientów indywidualnych. Trzeba jednak podkreślić, że gdy instytucje finansowe mają dużo pieniędzy, to zwykle niechętnie podnoszą oprocentowanie depozytów, mimo wzrostu stóp procentowych. Jeżeli stopy procentowe spadają, banki komercyjne mogą taniej pożyczyć pieniądze z banku centralnego, a więc nie muszą za wszelką cenę sięgać do kieszeni klientów indywidualnych. Efektem tego jest zwykle obniżenie oprocentowania lokat bankowych”.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama