Reklama

Program "Czyste powietrze". Podpowiadamy, jak krok po kroku uzupełnić wniosek i zdobyć pieniądze na wymianę pieca albo ocieplenie domu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Program "Czyste powietrze". Podpowiadamy, jak krok po kroku uzupełnić wniosek i zdobyć pieniądze na wymianę pieca albo ocieplenie domu - Zdjęcie główne

Pieniądze można dostać między innymi na ocieplenie domu. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Trwa nabór wniosków do kolejnego etapu programu "Czyste Powietrze". Tym razem można starać się o jeszcze więcej pieniędzy. Ponadto mogą się o nie starać również poprzedni beneficjenci. Myślisz, że sam nie dasz rady wypełnić wniosku? Nic bardziej mylnego! Podpowiemy ci, jak to zrobić.

3 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe zasady programu "Czyste Powietrze".  Jest on skierowany dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Mogą oni starać się o pieniądze na:

  • kompleksową termomodernizację budynków,
  • wymianę starych pieców na nowoczesne, spełniające najwyższe normy źródła ciepła .

"Czyste Powietrze" oferuje jeszcze więcej pieniędzy. Na co można jej wydać? 

Dotacja może wynosić do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Co więcej, można zdobyć do 1 200 zł dotacji na audyt energetyczny.

W nowym rozdaniu postanowiono podnieść progi dochodowe przy dofinansowaniu podstawowym, z 1 564 do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 2 189 do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Natomiast przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosły z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Co to znaczy? Że nie możesz mieć wyższych dochodów niż wymienione, żeby zakwalifikować się do poszczególnych przedziałów wsparcia. Oczywiście im mniej zarabiasz (lub im niższą masz emeryturę, rentę itd.), tym wyższe dofinansowanie możesz dostać.

Najwyższą kwotę można zyskać przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup – a także montaż – pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Od czego zacząć? Zastanów się, na co chcesz uzyskać dofinansowanie 

Rząd przyznaje, że po zmianach, które zostały wprowadzone w styczniu, widać znaczny wzrost liczby składanych wniosków. Tylko w tygodniu do 12 stycznia liczba dokumentów zwiększyła się prawie o 3 tysiące.  Natomiast  od 19 września 2018 (czyli dnia rozpoczęcia programu) do 20 stycznia 2023 r.  zarejestrowano 543 tys. wniosków na kwotę 10,3 mld zł dofinansowania. Jeżeli i Wy chcielibyście starać się o dotację, uspokajamy –  to naprawdę nic trudnego. Podpowiemy wam, od czego zacząć. 

Przede wszystkim zastanówcie się, na co chcielibyście zdobyć środki. Jeżeli nie wiecie, jakie macie możliwości, warto zadzwonić na infolinię. Numer telefonu: 22 340 40 80. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zanim się połączymy z pracownikiem, może minąć kilkanaście minut. Warto wcześniej spisać sobie wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące dotacji. Kolejną opcją jest kontakt z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam również dyżurują osoby, które odpowiedzą na nasze pytania.  Warto przedstawić im swoją sytuację i zapytać, jakie dodatkowe dokumenty musimy dołączyć do wniosku (na przykład zaświadczenie o dochodach, zgoda współwłaściciela nieruchomości na przeprowadzenie inwestycji). 

Jak wypełnić wniosek? Dasz radę – podpowiadamy krok po kroku

Formularz dostępny jest na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/.  Zalogować możemy się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, lub strony bankowej. Po zalogowaniu się do serwisu, wchodzimy w okienko "Nowy wniosek o dofinansowanie", następnie wybieramy "wnioski składane do wfośigw  - program "Czyste Powietrze" i "Czyste Mieszkanie". Następnie w okienku "Nabór" wybieramy: Czyste powietrze – dla programu obowiązującego od 03.01.2023. 

W pierwszej części musimy podać informacje ogólne, takie jak: nazwisko i imię, PESEL, NIP (jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą), telefon kontaktowy, e-mail, adres zamieszkania i do korespondencji, jeśli jest inny niż zamieszkania. 

Kolejna dotyczy opisu inwestycji. Tu musimy podać rodzaj budynku, nr księgi wieczystej, nr ewidencyjny działki, rok wystąpienia o zgodę na budowę lub zgłoszenia budowy oraz powierzchnię całkowitą budynku. Co ważne, w tej części musimy zaznaczyć pole potwierdzające zlikwidowanie dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe oraz czy na nasz lokal mieszkalny uzyskano już wcześniej dotację w Programie "Czyste Powietrze".

W tej części musimy też określić zakres przedsięwzięcia, czyli podać, to, na co chcemy uzyskać dofinansowanie oraz napisać datę rozpoczęcia działań. Należy zaznaczyć również, o jakie pozycje z tego zakresu wnioskujemy. Ułatwieniem są samoliczące się pola, gdzie po wpisaniu kwoty kosztów inwestycji w polu obok pojawia się maksymalna kwota dotacji, jaką możemy uzyskać.

Wniosek o pieniądze z programu "Czyste Powietrze". Część D i E 

W części "D" w sposób automatyczny zostaje wygenerowane, na podstawie wprowadzonych wcześniej danych, podsumowanie kosztów inwestycji oraz formy dofinansowania.  

W części "E" należy wpisać dane dotyczące naszych dochodów. Jeżeli jesteśmy uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania, musimy mieć  zaświadczenie potwierdzające wysokość miesięcznego dochodu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego. Otrzymamy je w Ośrodku Pomocy Społecznej. Wcześniej jednak musimy złożyć wniosek, a dokument otrzymamy po około 7 dniach. 

W kolejnym etapie wniosku znajdują się oświadczenia, jeśli dotyczą naszego przedsięwzięcia, musimy je zaznaczyć. W ostatnim etapie dołączamy załączniki, takie jak zeskanowana informacja o dochodach, czy zgoda współwłaściciela na wykonanie inwestycji. 

Jeżeli w pewnym momencie będziemy chcieli przerwać wypełnianie dokumentu, bez problemu możemy zapisać dotychczasowe zapiski,  a potem do nich wrócić. Co ważne, kiedy skończymy, możemy skorzystać z opcji "Sprawdź", która zweryfikuje, czy wypełniliśmy go poprawnie i pokażę, co musimy uzupełnić, czy poprawiać. Jeżeli okażę się, że nasz wniosek został uzupełniony poprawnie, należy go podpisać za pomocą podpisu kwalifikowanego albo podpisu zaufanego i wysłać.  

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy