Reklama

Ekstra kasa dla 100-latków: co miesiąc dostaną pokaźną sumkę. Ilu jest ich w naszym regionie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Ekstra kasa dla 100-latków: co miesiąc dostaną pokaźną sumkę. Ilu jest ich w naszym regionie? - Zdjęcie główne

Ekstra kasa dla 100-latków: co miesiąc dostaną pokaźną sumkę. Ilu jest ich w naszym regionie? | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Wraz z waloryzacją rent i emerytur, w górę poszły także świadczenia honorowe. Osoby, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat otrzymają od prezesa ZUS dodatkowe 5,5 tys. zł brutto. W regionie łódzkim może być 128 takich seniorów. Obecnie świadczenie honorowe pobiera w Łódzkiem 175 stulatków.

Wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 152, mężczyzn natomiast 23.

- Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku, pobierająca świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach i ma 106 lat i 9 miesięcy, natomiast najstarszy mężczyzna pochodzi z Łodzi, ma 104 lata i 2 miesiące - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego. 

Świadczenie honorowe

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli świadczenie honorowe.

Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. 

Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2023 r. dla nowych stulatków to ponad 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 4,9 tys. zł brutto, a w 2021 r. ok. 4,3 tys. zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Dane na temat stulatków w podziale na Oddziały ZUS w Łódzkiem:

I Oddział  w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 88 osób, w tym 74 kobiety i 14 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i 3 miesiące i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Zgierzu. Najstarszy świadczeniobiorca ma 104 lata i 2 miesiące, pochodzi z Łodzi.

II Oddział w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 65 osób, w tym 59 kobiet i 6 mężczyzn. Najstarsza kobieta, pobierająca świadczenie honorowe ma 106 lat i 9 miesięcy i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna także pochodzi z tego terenu i ma skończone 101 lat.

Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – obecnie świadczenie honorowe pobierają 22 osoby, w tym 19 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i pochodzi z terenu działania Inspektoratu w Skierniewicach, a najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe  ma 102 lata i 7 miesięcy, a pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Radomsku.

Info: ZUS Łódzkie

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy