Reklama

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje i ile można dostać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje i ile można dostać - Zdjęcie główne

Świadczenie należy się rodzicom, którzy nie pracowali, za to poświęcili się opiece nad dziećmi | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Czy kobietom, które nie pracowały, ale wychowywały dzieci należy się emerytura? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? I co z mężczyznami? Przeczytaj i sprawdź szczegóły.

O specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Kolejnym warunkiem jest ukończenie przez nich 60 lat. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie mogą otrzymać również ojcowie po ukończeniu 65. roku życia. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy to on wychowywał dzieci (nadal musi to być co najmniej czworo), ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Mama 4+ nie z automatu, potrzebny wniosek 

Negatywnie zostają rozpatrzone wnioski tych rodziców, które przebywają za granicą lub ich władza rodzicielska była ograniczona.

Emerytura "Mama 4+" nie jest przyznawana automatycznie. Żeby ją otrzymać trzeba złożyć wniosek do ZUS. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach urzędu oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Do wniosku o rodzicielskie świadczenie należy dołączyć szereg dokumentów, takich jak: 

  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
 

Tylko do poziomu najniższej emerytury 

Ponadto należy wypełnić oświadczenie, w którym potwierdzamy, m.in. że wychowaliśmy co najmniej 4 dzieci. 

Od marca kwota świadczenie wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. ZUS informuje, że całą kwotę dostają osoby, które nie pobierają własnej emerytury ani renty i nie posiadają innego dochodu zapewniającego im niezbędnych środków utrzymania.  Jeżeli natomiast ktoś ma przyznaje własne świadczenie, ale jest ono niższe niż najniższa emerytura, to specjalna emerytura stanowi uzupełnienie do wskazanej wyżej kwoty.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy