reklama
reklama

Ile płacą za pracę w Unii Europejskiej? Polska daleko od średniaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile płacą za pracę w Unii Europejskiej? Polska daleko od średniaków - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i światNajniższe godzinowe koszty pracy są w Bułgarii, a najwyższe w Luksemburgu. Godzinowe koszty pracy w UE w 2023 roku wahały się od 9 do 54 euro. Polska nadal jest atrakcyjna dla pracodawców. Koszty pracowników są o połowę niższe od unijnej średniej.
reklama

W 2023 r. średnie godzinowe koszty pracy w całej gospodarce oszacowano na 31,8 euro w całej Unii Europejskiej i 35,6 euro w strefie euro. Od tej średniej najmocniej dobiegają koszty godzinowe w Europie Wschodniej i Południowej. Tam rzadko przekraczają połowę średniej unijnej.  

Różnice między krajami UE są znaczne. Najniższe godzinowe koszty pracy są w Bułgarii, to zaledwie 9,3 euro, Rumunii - 11,0 euro i na Węgrzech 12,8 euro. To tam ciągle zatrudnianie pracowników jest najtańsze.

Najwięcej w całej Unii kosztuje godzina pracy w Luksemburgu - aż 53,9 euro. Nieco mnie jest w Danii 48,1 euro i Belgii 47,1 euro. W Polsce  godzina pracy wyceniana jest na 14,5 euro. W sąsiednich Niemczech to 41 euro, a Czechy mają 18 euro.

reklama

Dwa główne składniki kosztów pracy to płace i koszty składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę. Udział tych tak zwanych kosztów pozapłacowych w całkowitych kosztach pracy w całej Unii wyniósł 24,7 proc. i 25,5 proc. w strefie euro.

Najniższy udział tych składek w kosztach wynagrodzenia pracowników jest na Malcie - zaledwie 1,4 proc. W Rumunii to 5 proc., a na Litwie 5,4 proc. Najwyższe koszty ubezpieczeń są w Szwecji  - 32,2 proc. i we Francji 31,9 proc.

W przypadku krajów UE spoza strefy euro godzinowe koszty pracy wyrażone w walucie krajowej wzrosły w 2023 r. we wszystkich krajach, przy czym największy wzrost odnotowano na Węgrzech o 17 proc. i w Rumunii o 16,5 proc.

reklama

W Polsce wzrost kosztów pracy w ciągu roku nastąpił o 12,4 proc. Najmniej wzrosły one w Danii o 2,7 proc.

Ile pracujemy w Polsce i w Unii Europejskiej?

Polska należy do krajów o jednym z najdłuższych tygodni pracy w Unii Europejskiej - 40,4 godziny. Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano w Grecji  - 41 godzin, a w Rumunii i Bułgarii po 40,2 godz. Z kolei najkrótszy tydzień pracy miała Holandia zaledwie 33,2 godziny, Niemcy 35,3 i Dania 35,4.

Najdłuższy przeciętny tydzień pracy w UE mieli wykwalifikowani pracownicy w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, aż 43,9 godz.

Średni tydzień pracy osób pracujących na własny rachunek wahał się od 33,2 godzin na Cyprze do 46,7 godzin w Grecji, a dla pracodawców od 38,5 godzin w Estonii do 51,2 godzin w Belgii.

reklama

W UE w 2022 r. 5,4 proc. zatrudnionych osób pracowało średnio mniej niż 20 godzin tygodniowo, a dla 7,6 proc. przeciętny tydzień pracy wynosił 50 lub więcej godzin.

Największy odsetek (46,8 proc.) to osoby, których tydzień pracy wynosi średnio 40–44 godzin. Tyle pracuje ponad 80 proc. mieszkańców w Bułgarii, Rumunii, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Słowenii i Polsce.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama