Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku ani wykonywać żadnych innych czynności, jeżeli świadczenie jest już przyznane. Warto pamiętać, że wszelkie informacji o konieczności złożenia dodatkowych dokumentów są nieprawdziwe.
Już nie 500 a 800 plus. Kiedy pierwszy przelew?
Podwyżka świadczenia rodzinnego z 500 do 800 złotych odbędzie się w nowym roku. Zmiana nastąpi bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Według wcześniejszych zapowiedzi wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano najpóźniej do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Jednak prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP zapowiedziała, że wypłata świadczenia powinna odbyć się w sposób płynny.
2 stycznia ZUS zrealizuje pierwsze przelewy z podwyższoną kwotą. Do rodziców trafi 547 mln, które obejmą 684 tys. dzieci. Kolejny termin wypłat to 4 i 7 stycznia. W tych dniach ZUS przekaże rodzicom łącznie ponad 1,6 mld zł
– powiedziała szefowa ZUS.
Świadczenia w nowej wysokości trafią tradycyjnie na konta bankowe rodziców czy też opiekunów, o czym każdy uprawniony zostanie poinformowany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. – Wszystkie inne zasady wsparcia dla rodzin pozostają bez zmian – podkreśla ZUS.
800 plus – kolejny okres świadczeniowy. Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek?
Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2022 r. program realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zdecydował, że wnioski będą przyjmowane tylko drogą elektroniczną, a pieniądze przelewane na konta. Wnioski można wysyłać przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że obecnie z programu korzysta ponad 6,7 mln dzieci. – Na wsparcie rodzin w wychowaniu tych dzieci w 2023 r. przeznaczone zostaną środki w wysokości ponad 40,3 mld zł, a w 2024 r., po zmianie świadczenia wychowawczego, kwota wsparcia wyniesie powyżej 64,8 mld zł – wylicza Zakład.
Kolejny nabór wniosków o świadczenie wychowawcze, na następny okres – od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. – zostanie otwarty 1 lutego 2024 r. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Na złożenie wniosku mają oni trzy miesiące od dnia urodzin potomka. Jeśli dotrzymają tego terminu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem, w innym przypadku tylko od miesiąca złożenia dokumentu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.