reklama
reklama

Mierzą prędkość kierowców od 10 lat. Oto najbardziej „dochodowe” urządzenia w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Natalia Jóźwiak

Mierzą prędkość kierowców od 10 lat. Oto najbardziej „dochodowe” urządzenia w Polsce - Zdjęcie główne

Odcinkowy pomiar prędkości działa w Polsce od 2015 roku. Niedługo liczba urządzeń ma zwiększyć się do 114. | foto Natalia Jóźwiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNie wszyscy mogą mieć świadomość, na których odcinkach w Polsce przejeżdża się pod czujnym okiem odcinkowego pomiaru prędkości (OPP) – każdy jednak, jeśli przekroczy dozwoloną prędkość, szybko dowie się o tym z mandatu. Poznaliśmy statystyki wykroczeń OPP w całej Polsce za ubiegły rok. Gdzie zanotowano największą liczbę wykroczeń i czy na liście znajdziemy też województwo łódzkie?
reklama

Pierwsze urządzenie odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowano w 2015 roku. Łączna liczba urządzeń pomiarowych wkrótce ma zwiększyć się do 114 – montaż 43 nowych jest w planach od początku roku. 

Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce. Te urządzenia pracowały najintensywniej 

Niedawno informowaliśmy o statystykach dotyczących systemu Red Light, gdzie Łódź nie wypadła najlepiej – zajęliśmy bowiem niechlubne pierwsze miejsce na liście. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w tym wypadku, gdzie nie znajdziemy żadnej miejscowości z województwa. 

reklama

Tak prezentują się lokalizacje pięciu najbardziej „dochodowych” odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce: 

  1. Autostrada A4: Kostomłoty, Kąty Wrocławskie – 80 211;
  2. Katowice, ul. Nikodema i Józefa Renców – 29 890; 
  3. S2 Warszawa tunel – 21 662;
  4. Wyszków – 20 717;
  5. Mikołów – 17 629.
Łącznie tylko w tych pięciu „topowych” lokalizacjach przyznano 170 109 mandatów. Przypomnijmy, że mandaty są analogiczne do tych, które dostajemy podczas policyjnej kontroli i zaczynają się od 50 zł (za przekroczenie prędkości w przedziale 11-15 km/h) i 1 punktu karnego.

reklama

Odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa ten system?

To nie jedyny automatyczny nadzór nad ruchem drogowym w Polsce, choć i ten – jak też pokazują statystyki – jest wyjątkowo skuteczny.

Grafika prezentuje działanie odcinkowego pomiaru prędkości. / źródło: canard.gitd.gov.pl

reklama

Działa w oparciu o dwa urządzenia, ustawione na początku i końcu danego odcinka – te wykonują zdjęcia zsamochodów i mierzą czas, w jakim pojazdy pokonują wyznaczoną trasę. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo