Reklama

Nie tylko wakacje kredytowe. Zobacz, na co jeszcze mogą liczyć kredytobiorcy. Nawet 72 tys. zł pomocy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nie tylko wakacje kredytowe. Zobacz, na co jeszcze mogą liczyć kredytobiorcy. Nawet 72 tys. zł pomocy  - Zdjęcie główne

W tych coraz cięższych czasach marzenia o własnym domu naprawdę sporo kosztują | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Przypominamy, co zrobić, żeby skorzystać z wakacji kredytowych i zawiesić płacenie rat już w sierpniu. Chętni muszą się śpieszyć, ponieważ będą mieli tylko dwa dni robocze na złożenie do banku wniosku. To jednak nie koniec. Zobacz, jakie musisz spełniać warunki, żeby skorzystać z pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Dzięki wakacjom kredytowym kredytobiorcy będą mogli wnioskować nawet o 8 miesięcy bez spłaty rat. Oznacza to jednak, że okres kredytowania się wydłuży, a bank nie naliczy przy tym ani złotówki odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić to opłaty ubezpieczeniowe. Jeżeli mamy dwa lub więcej kredytów mieszkaniowych, z propozycji będziemy mogli skorzystać tylko w jednym przypadku. 

Wakacje kredytowe - te warunki musisz spełnić, żeby dostać chwilę oddechu

Z wakacji będzie można skorzystać po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.) oraz po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Złóż wniosek i ciesz się chwilową wolnością 

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki - zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Oprócz wakacji Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może liczyć na pomoc?

Wakacje kredytowe to niejedyna forma pomocy, na którą mogą liczyć kredytobiorcy, którzy mają problem ze spłatą rat. Inną jest możliwość skorzystania z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Program nie jest jednak skierowany dla wszystkich. Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić jeden z warunków. Zachodzą one, gdy: 

  1. co najmniej jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego;
  2. miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
  3. miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Maksymalne wsparcie z funduszu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jak informuje strona rządowa, część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. I tak, przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy