Reklama

No nie! Raty kredytów znowu w górę! Stopy procentowe nie były tak wysokie od blisko dekady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

No nie! Raty kredytów znowu w górę! Stopy procentowe nie były tak wysokie od blisko dekady - Zdjęcie główne

Stopy procentowe znów poszły w górę - tak wysoko nie było od lat | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o kolejne 0,5 pp. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 2,75 procent – jest to najwyższy wynik od blisko 9 lat.

Rada Polityki Pieniężnej po raz piąty w ciągu kilku miesięcy podniosła stopy procentowe. Poziom referencyjnej stopy procentowej, która ma wpływ na wysokość rat kredytów wzrosła do 2,75 procenta – tak wysoka nie była od lipca 2013 roku. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców – w związku z decyzją RPP miesięczna rata kredytu wzrośnie teraz o kilkadziesiąt złotych (specjaliści przewidują, że średnio będzie to około 90 zł)  – rocznie osoby spłacające kredyty zapłacą więc około tysiąca złotych więcej. 

- Mam kredyt hipoteczny, to spore obciążenie dla domowego budżetu. Niemniej jednak, jeśli chce się mieć własny kąt, inaczej się nie da. Wynajem jest nieopłacalny w mojej ocenie. Po ostatnich podwyżkach moja rata wzrosła o ponad 200 zł, teraz serwują kolejną zmianę. Dramat - ocenia pan Maciej z Łodzi.

Decyzja RPP – poziom stopy referencyjnej najwyższy od 9 lat

Rada Polityki Pieniężnej pierwszą od lat podwyżkę – także o 0,5 pp. - ogłosiła w październiku, co według ekonomistów było dość nieoczekiwanym posunięciem. Jeszcze kilka miesięcy temu poziom referencyjnej stopy procentowej był rekordowo niski (0,1, uznany jako najniższy w historii), ze względu na kryzys spowodowany pandemią. Do kolejnej podwyżki doszło w listopadzie, w kolejnych miesiącach wpływ na wzrost miała już inflacja. Obecny poziom stóp procentowych oceniany jest jako adekwatny do sytuacji gospodarczej i wysokiej inflacji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy