Mężczyzna usłyszał już zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Polski agent chciał pomagać Rosjanom. Zbierał informacje o zabezpieczeniu lotniska
Prok. Anna Adamiak, rzecznik Prasowy Prokuratora Generalnego informuje, że nasze służby poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. – W toku śledztwa uzyskano od strony ukraińskiej, w ramach pomocy prawnej, kluczowy materiał dowodowy w sprawie – przyznaje.Jak się okazuje, z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Paweł K. sam zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązywał kontakty z obywatelami tego państwa, które są bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę w Ukrainie.
Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa, prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego – informuje prok. Anna Adamiak.
Służby Bezpieczeństwa Ukrainy dodają, że dzięki skutecznym działaniom i szybkiej wymianie informacji pomiędzy krajami udało się zidentyfikować i zatrzymać na terenie Polski zwerbowanego agenta rosyjskich służb specjalnych.
8 kwietnia 2024 r. na wniosek polskiej prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Pawła K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Śledztwo prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Dochodzenia są w toku.
Prokurator generalny Ukrainy: Rosja zagraża całemu wolnemu światu
Andrij Kostin, prokurator generalny w Ukrainie, stwierdził, że ta sprawa pokazuje, że ciągłe zagrożenie ze strony Rosja grozi nie tylko Ukrainie i Ukraińcom, ale całemu wolnemu światu.
Kryminalny reżim Kremla nieustannie stara się podważać bezpieczeństwo europejskie i globalne. Organizuje i przeprowadza akcje dywersyjne na terytorium innych suwerennych państw. Jestem wdzięczny ukraińskim prokuratorom, śledczym i pracownikom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy za ich efektywną pracę, a także naszym polskim kolegom – dodał Andrij Kostin.
Prezydent Wołodymir Zełeński w 2023 w Polsce był dwukrotnie. Najpierw w lutym przyjechał na nieoficjalne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a potem już z oficjalną wizytą przybył w kwietniu. Służby nie podają szczegółów dotyczących jego podróży, jednak ogólnopolskie media informowały, że do Polski przyjeżdża on pociągiem z Kijowa, po czym po przekroczeniu granicy kieruje się na lotnisko Rzeszów-Jasionka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.