Reklama

Obowiązek szczepień, zmiany w szkołach, limity dla gastronomii. Nowe rządowe obostrzenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gov.pl

Obowiązek szczepień, zmiany w szkołach, limity dla gastronomii. Nowe rządowe obostrzenia  - Zdjęcie główne

Minister zdrowia ogłosił nową pulę obostrzeń w związku z piątą falą pandemii koronawirusa w Polsce | foto Gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W trakcie konferencji prasowej zwołanej 7 grudnia 2021 roku minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił rządowe obostrzenia związane z aktualnym stanem zakażeń wirusem Covid-19 w Polsce. Zaprezentowane w trakcie wystąpienia zasady dotyczą m.in. obowiązku szczepień oraz wprowadzenia nowych restrykcji.

Minister zdrowia ogłasza nowe obostrzenia w związku z piątą falą pandemii koronawirusa 

W trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia ogłosił nowe rządowe obostrzenia w związku ze statystykami zakażeń oraz wykrytym nowym wariantem koronawirusa w Polsce. 

- Sytuacja się ustabilizowała, liczby są na zbliżonym poziomie. Ten scenariusz, gdy liczba się będzie utrzymywała, a nie malała, będzie poważnym zagrożeniem - powiedział Adam Niedzielski. - To jest sytuacja niepokojąca – tłumaczył minister Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia wyjaśnił, że obostrzenia obejmą trzy obszary. Pierwszy to dyskutowana w rządzie ustawa, dzięki której pracownicy będą mogli testować się na obecność koronawirusa. Szef resortu zdrowia przekazał, że do czasu otrzymania wyniku testujących się nie będzie obowiązywała kwarantanna. 

Drugim filarem ogłoszonych zmian są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych – medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Zasada zacznie obowiązywać od 1 marca 2022 roku. 

Trzeci obszar to nowa pula rządowych obostrzeń. Wprowadzone od 15 grudnia zasady to: 

• obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.

• obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych

• w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji

• zamknięte kluby i dyskoteki. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób

• ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.

• obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

Minister zapowiedział, że organizatorzy będą mogli przekraczać limity osobowe pod warunkiem, że nadmiary będą dotyczyć osób zaszczepionych przy jednoczesnym udowodnieniu weryfikacji certyfikatów covidowych. 

W okresie od 20 grudnia do 9 styczna w szkołach obowiązywać będzie nauczanie zdalne. Zasada ta nie będzie dotyczyć przedszkoli i żłobków.

Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały okazać test na COVID-19 przeprowadzony na co najmniej 24 godziny wcześniej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy