Raport o Biedzie Szlachetnej Paczki. Statystyki dają do myślenia i skłaniają do działania
Opublikowany raport nie jest wyłącznie zbiorem statystyk, a wyraźnym głosem zachęcającym do pomocy innym.
„Obawa o to, czy wystarczy pieniędzy na jedzenie – mnie, moim najbliższym, moim dzieciom – to codzienna zmora dwóch milionów Polaków. Dla tak wielu to prawda. Aż tylu z nas żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Za mniej niż dwadzieścia złotych dziennie. W ostatnim roku liczba ta znacząco wzrosła – osób, które przestały balansować na granicy minimum socjalnego i spadły z niej w skrajną biedę przybyło prawie 400 tys.
Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku ich liczba wrosła o prawie 100 tys.” – czytamy w opublikowanym raporcie.
Badania dotyczyły różnych obszarów życia. Ujęto w nich m.in. dane dotyczące dostępu osób do łazienek, w tym do bieżącej wody.
„Co siódma rodzina włączona w ubiegłym roku do Szlachetnej Paczki mieszkała w domu lub mieszkaniu bez łazienki. 6% rodzin nie miało do dyspozycji kuchni, a co dwudziesta – bieżącej wody. Choć wolontariusze programu rzeczywiście docierają do osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, to jednak wcale nie muszą ich długo szukać” – napisano.
Jak podkreśla Szlachetna Paczka, Raport o Biedzie to opracowanie, które w unikalny sposób opisuje codzienność wielu milionów Polek i Polaków, jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.
„Sprawmy, żeby społeczny problem jakim jest ubóstwo przestał być niewłaściwie interpretowany i bagatelizowany. Niech informacje opisane w raporcie dotrą do jak największej liczby osób, wywołają tak potrzebną społeczną dyskusję oraz pozwolą zaangażować kolejne osoby w pomoc tym, którzy tak bardzo tego potrzebują” – napisano na stronie organizacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.