Reklama

Reklama

Około 2 milionów Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa. Liczby przerażają

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Około 2 milionów Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa. Liczby przerażają - Zdjęcie główne

Dane pochodzące z Raportu o Biedzie Szlachetnej Paczki są przerażające | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat W okresie przedświątecznym Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce. Wg badań prawie jedna trzecia z nas deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w ubóstwie. Jak mają się do tego dane świadczące o tym, że około dwa miliony rodaków codziennie doświadcza biedy?

Reklama

Raport o Biedzie Szlachetnej Paczki. Statystyki dają do myślenia i skłaniają do działania

Opublikowany raport nie jest wyłącznie zbiorem statystyk, a wyraźnym głosem zachęcającym do pomocy innym. 

„Obawa o to, czy wystarczy pieniędzy na jedzenie – mnie, moim najbliższym, moim dzieciom – to codzienna zmora dwóch milionów Polaków. Dla tak wielu to prawda. Aż tylu z nas żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Za mniej niż dwadzieścia złotych dziennie. W ostatnim roku liczba ta znacząco wzrosła – osób, które przestały balansować na granicy minimum socjalnego i spadły z niej w skrajną biedę przybyło prawie 400 tys.

Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku ich liczba wrosła o prawie 100 tys.” – czytamy w opublikowanym raporcie. 

Badania dotyczyły różnych obszarów życia. Ujęto w nich m.in. dane dotyczące dostępu osób do łazienek, w tym do bieżącej wody. 

„Co siódma rodzina włączona w ubiegłym roku do Szlachetnej Paczki mieszkała w domu lub mieszkaniu bez łazienki. 6% rodzin nie miało do dyspozycji kuchni, a co dwudziesta – bieżącej wody. Choć wolontariusze programu rzeczywiście docierają do osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, to jednak wcale nie muszą ich długo szukać” – napisano. 

Jak podkreśla Szlachetna Paczka, Raport o Biedzie to opracowanie, które w unikalny sposób opisuje codzienność wielu milionów Polek i Polaków, jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo. 

„Sprawmy, żeby społeczny problem jakim jest ubóstwo przestał być niewłaściwie interpretowany i bagatelizowany. Niech informacje opisane w raporcie dotrą do jak największej liczby osób, wywołają tak potrzebną społeczną dyskusję oraz pozwolą zaangażować kolejne osoby w pomoc tym, którzy tak bardzo tego potrzebują” – napisano na stronie organizacji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy