reklama
reklama

Opieka zdrowotna dla uchodźców: „Potrzebny odrębny fundusz z UE”, mówi minister zdrowia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Opieka zdrowotna dla uchodźców: „Potrzebny odrębny fundusz z UE”, mówi minister zdrowia  - Zdjęcie główne

Minister zdrowia zwraca się o pomoc do UE w kwestii opieki medycznej dla uchodźców | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPodczas posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i ochrony konsumentów (EPSCO) w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski omawiał z unijną komisarz do spraw zdrowia Stellą Kyriakides rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy.
reklama

Minister Niedzielski i komisarz Kyriakides dyskutowali na temat uruchomienia specjalnego mechanizmu finansowania opieki zdrowotnej nad ukraińskimi pacjentami. Według szefa polskiego resortu zdrowia w tej kwestii potrzebne jest wsparcie Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu zasygnalizował potrzeby dotyczące pomocy w ramach członkostwa UE.

„Konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy” –mówił minister Niedzielski podczas posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów.

reklama

Minister Niedzielski: potrzebny fundusz na opiekę zdrowotną dla uchodźców

Minister za pośrednictwem Twittera poinformował również o zainicjowaniu wspólnego oświadczenia jedenastu krajów w sprawie konieczności ustalenia na poziomie UE odrębnego źródła finansowania kosztów medycznych dla uchodźców. Wśród nich znalazły się Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Estonia, Węgry, Słowenia, Słowacja, Rumunia, Litwa i Łotwa.

"Wzywamy również komisję do pilnego wypracowania innych mechanizmów UE do finansowania działań w aspekcie ochrony zdrowia uchodźców, w tym uruchomienia pakietu CARE II" – czytamy w wypowiedzi ministra w mediach społecznościowych. Szef resortu zdrowia wyraził również wdzięczność krajom wspierającym Polskę w procesie relokacji i leczeniu pacjentów z Ukrainy. „Dziękuję Włochom, Irlandii, Norwegii, Austrii i Szwecji, które niedawno przyjęły ukraińskich pacjentów z Polski. Musimy być przygotowani na to, że potrzeby będą coraz większe, ponieważ coraz więcej ludzi będzie zmuszonych do opuszczenia Ukrainy” – podsumował minister.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama