Reklama

Podwyżka opłat za kolejną autostradę. Ile są w stanie wytrzymać polscy kierowcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Podwyżka opłat za kolejną autostradę. Ile są w stanie wytrzymać polscy kierowcy? - Zdjęcie główne

Ceny za przejazd A4 mają zmienić się już w kwietniu. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Kierowcy, którzy często podróżują po kraju, muszą się liczyć z tym, że ich wyjazdy będą jeszcze droższe. Nie dość, że cena paliwa na stacjach wciąż zwala z nóg, to w dodatku kolejny z zarządców autostrady zapowiedział wyższe opłaty za przejazd. Cała nadzieja kierowców w... UOKiK-u, który postanowił wszcząć postępowanie w tej sprawie.

Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady A4, zwrócił się Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  o zmianę opłat za korzystanie z autostrady. Wyższe stawki mają zacząć obowiązywać w kwietniu 2023. 

Zarządca drogi planuje podwyżki. Co za opłatami automatycznymi? 

Wyższe opłaty za przejazd mają dotyczyć zarządzanego przez firmę odcinka autostrady na trasie A4 Kraków-Katowice. I tak Stalexport chce, aby kierowcy pojazdów osobowych przy każdej bramce płacili 15 złotych (zamiast dotychczasowych 13) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (obecnie jest to 40 zł). Opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO). Oznacza to, przejechanie całego odcinka samochodem osobowym kosztować będzie nie 26, a 30 złotych.

Dodajmy, że od ostatniej podwyżki w kwietniu minie rok. Wówczas Stalexport podniósł kwotę z 12 do 13 złotych na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i w Balicach. Aby płacić mniej, wystarczy dokonać płatności automatycznej, wykorzystując do tego aplikację A4Go lub videotolling, czyli systemu poboru opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Aby z niego korzystać wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy aplikację AutopaySkyCash/IKO/mPay z Google Play, AppGallery lub AppStore. 

Jak poinformowała zarządca drogi – Stalexport Autostrada Małopolska – dla korzystających z aplikacji utrzymana zostanie 23-procentowa zniżka, co oznacza, że przejechanie jednego odcinka kosztować będzie 13 złotych. Obecnie jest to 10 złotych.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia 2023 roku, zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA  

– poinformowała firma. Aktualnie dla pojazdów tych kategorii  (samochód powyżej 3,5 tony) od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą, czyli 40 zł – stosuje się bonifikatę, która pomniejsza tę kwotę do 24 zł. 

Ulgi ulgami, ale podwyżka jest dla kierowców bardzo złą wiadomością. Ich ostatnią nadzieją jest... UOKiK. Urząd, zaniepokojony sygnałami o podwyżkach, wszczął postępowanie w tej sprawie. 

Płatne drogi w Polsce. Tyle kosztuje przejazd autostradą 

Odległość między Krakowem a Katowicami wynosi 80 km, w tym 64 km przejedziemy korzystając z autostrady. Tak, jak wspomnieliśmy, przejazd całego odcinka osobówką kosztuje nadal 26 (po podwyżkach będzie to 30 złotych). Jak to jest na innych autostradach?

Za przejechanie A4, ale na trasie Wrocław-Opole-Gliwice (Sośnica), za który odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, kierujący osobówką zapłaci 16,20 zł (162 km). Natomiast za odcinek A2, na trasie Konin-Łódź (Stryków), również zarządzany przez GDDiA, 9,90 zł (99 km). Dodajmy, że stawkę na krajowej autostradzie ustala Ministerstwo Infrastruktury. Obecnie za przejechanie 1 km autostrady motocyklem płacimy 0,05 zł, a osobówką 0,10 zł.

Za przejechanie całego koncesyjnego odcinka wielkopolskiej A2  Świecko-Nowy Tomyśl- Konin zapłacimy 96 złotych.  Odległość między miejscowościami wynosi 255 km. 

Jeżeli chodzi o A1, to na 152-kilometrowym odcinku autostrady funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu. Kierowcy płacą od 0,16 zł za kilometr (osobówki i motocykle) do 1,60 zł/km (największe pojazdy, w tym nienormatywne).  

Dla przykładu kierowca prowadzący samochód osobowy po przejechaniu wszystkich bramek będzie miał do zapłacenia 29,90 (trasa Rusocin–Nowa Wieś), natomiast kierowca standardowej ciężarówki: 71 zł.

 
Autostrada A6, stanowiąca kontynuację niemieckiej autostrady A11, która tworzy połączenie Szczecin–Berlin jest obecnie bezpłatna, podobniej jak wrocławska A8. 

Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy