Reklama

Reklama

Polska Wikipedia ma już 20 lat. Bezpłatna encyklopedia podbiła internet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Polska Wikipedia ma już 20 lat. Bezpłatna encyklopedia podbiła internet - Zdjęcie główne

Polska Wikipedia ma już 20 lat. Bezpłatna encyklopedia podbiła internet | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W niedzielę polska Wikipedia obchodzi 20. urodziny. Co miesiąc tę wirtualną encyklopedię odwiedza 30 milionów użytkowników, a tworzy ją bardzo różnorodna społeczność. Od 2016 r. rośnie liczba aktywnych edytorów polskiej Wikipedii.

Reklama

Polska Wikipedia ma już ponad 1,5 miliona haseł

Polskojęzyczna Wikipedia pojawiła się w 2001 r., czyli kilka miesięcy po jej powstaniu w USA. Była jedną z pierwszych wersji językowych. Obecnie Wikipedia jest uznawana za największe na świecie, ogólnodostępne i bezpłatne źródło wiedzy. W polskiej wersji językowej jest ok. 1,5 mln haseł. Strona ta należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce.

Jak przypomniała w komunikacie przesłanym PAP rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Wikimedia Polska Nina Gabryś, polskojęzyczną Wikipedię założył lekarz internista Krzysztof Jasiutowicz oraz fizyk Paweł Jochym. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego. Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i znajdowała się pod adresem wiki.rozeta.com.pl, należącym do krakowskiego przedsiębiorcy Shift.

12 stycznia 2002, zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej, polskojęzyczną Wikipedię przyłączono do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.com, a 22 listopada 2002 - na podstawowy do dnia dzisiejszego pl.wikipedia.org.

- Wikipedii od zawsze przyświecały idee otwartości i współpracy, jest to projekt, który współtworzy na bieżąco tysiące osób w całej Polsce. Do spontanicznie rozwijającej się społeczności wolontariuszy może dołączyć każdy w dowolnej chwili i śmiało modyfikować strony - zachęciła Gabryś. Łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek czuwa nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła.

Jak powiedziała cytowana w komunikacie specjalistka ds. wspierania społeczności Wikimedia Polska Natalia Szafran-Kozakowska, społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna - tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach.

- Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami. I choć jeszcze parę lat temu często było słychać głosy, że społeczność Wikipedii nieuchronnie się skurczy, te proroctwa okazały się nieprawdą. Społeczność aktywnych edytorów polskiej Wikipedii rośnie od 2016 roku, w tym roku osiągając największy od lat wzrost - średnia miesięczna liczba osób aktywnie edytujących Wikipedię wzrosła o ponad 6 proc. - przekazała.

Wikipedia wciąż się rozrasta. Szczególnie w czasie pandemii

W maju 2020 r. w rozmowie z PAP Szafran-Kozakowska poinformowała, że wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że w polskiej Wikipedii znacznie szybciej zaczęło przybywać nowych haseł niż miało to miejsce wcześniej. Wiele z nich wcale nie dotyczyło sytuacji epidemicznej. W jej ocenie było to spowodowane wpływem obostrzeń, dotyczących np. swobody poruszania się.

Z kolei o tym, że reklam na Wikipedii nie ma i nigdy nie będzie zapewniał w rozmowie z PAP w styczniu br. prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, wikipedysta, członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.

- Taką decyzję podjęliśmy lata temu. Gdybyśmy byli zmuszeni do zamieszczania reklam, musielibyśmy też pomyśleć o zawieszeniu działania serwisu. Uważamy, że suma ludzkiej wiedzy powinna być dostępna za darmo. A za darmo to nie znaczy za dane użytkowników czy za ich czas oglądania reklam - mówił wówczas.

Prof. Jemielniak powiedział, że co prawda cała Wikipedia jest 50 razy większa niż encyklopedia Britannica to ciągle jest mnóstwo miejsca, żeby ją rozwijać. 

- Jeśli ktoś używa Wikipedii, to uważam, że jego obowiązkiem etycznym jest albo przekazywać Wikipedii donacje, albo wspomagać ją swoją pracą: czy to poprawieniem przecinka, czy dopisaniem zdania, akapitu, hasła. Im więcej mamy rąk do pracy, tym lepsze dobro wspólne tworzymy. Zachęcałbym wszystkich, żeby rozwijali w Wikipedii hasła z zakresu, którym się interesują. Na pewno okaże się, że sporo informacji ciągle tam brakuje - zaznaczył.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy