Kiedy wybuchł pożar, w budynku było 20 osób. Część mieszkańców ewakuowała się sama, innym pomogli policjanci. Zarzewie ognia prawdopodobnie pojawiło się w piwnicy. Płomienie szybko objęły pozostałe kondygnacje.
W czasie akcji gaśniczej doszło do wybuchu. 14 osób zostało rannych, w tym 11 strażaków. Dwóch ratowników utknęło w objętym pożarem budynku. Stracono z nimi łączność. Po opanowaniu żywiołu, rozpoczęła się akcja poszukiwawcza. Niestety, przed godz. 12.00 napłynęły tragiczne wieści. Premier Donald Tusk na portalu X (dawny twitter) poinformował o tym, że zginęło dwóch strażaków.
Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, którzy brali udział w akcji gaszenia pożaru budynku - potwierdziła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Dalsza część artykułu poniżej ↓
Czytaj więcej: Tragiczne wieści z Poznania. Na miejscu są strażacy z Łodzi
Pożar kamienicy w Poznaniu. Wojewoda zapowiedziała doraźną pomoc
Prócz 20 mieszkańców płonącej kamienicy, ewakuowano także około 100 osób z budynków sąsiadujących.
Ewakuowani mieszkańcy trafili do hotelu przy ul. Łozowej. Cześć osób jest u swoich rodzin. To ogromny dramat mieszkańców, którzy stracili mieszkania i dorobek swojego życia - przekazał w mediach społecznościowych Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Pomoc dla poszkodowanych w pożarze zapowiedziała wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. Urząd wojewódzki ma wypłacić do 6 tys. zł doraźnego wsparcia.
- Później, wraz z władzami miasta, będziemy wypracowywać większy model wsparcia, w zależności od potrzeb - powiedziała na konferencji prasowej Agata Sobczyk.
Dla poszkodowanych w pożarze kamienicy w Poznaniu organizowane są zbiórki
Spontaniczne zbiórki organizują także poznaniacy. Jedną z nich zainicjowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.
Kochani, jeśli chcecie pomóc pogorzelcom kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu, możecie przynosić dary na nasz Peron 9.2 do Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych pod rondo Kaponiera 9.2 na poziom -2 , v/v przystanku tramwajowego pestka. Potrzebne jest wszystko - apeluje Małgorzata Mielcarek ze stowarzyszenia.
Wskazuje, że w pierwszej kolejności potrzebne są: koce, ręczniki, odzież, obuwie, artykuły higieniczne - m.in. mokre chusteczki, pasta do zębów, kosmetyki, a także artykuły gospodarstwa domowego.
Prosimy, aby dary były w dobrym stanie. Będziemy przygotowywać dla tych ludzi wyprawki na start. W obliczu tej tragedii, to tak niewiele, a tak wiele - pisze w mediach społecznościowych Małgorzata Mielcarek.
Jak podkreśka, pogorzelców można wesprzeć także finansowo: Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, PKO BP 09 1020 4027 0000 1002 1740 9925, z dopiskiem - pogorzelcy Kraszewskiego 12. Więcej TUTAJ.
Pomóc można także za pośrednictwem poznańskiego Caritasu.
Każda, nawet najmniejsza wpłata, przyczyni się do wsparcia poszkodowanych w tej tragedii. Razem możemy pomóc im stanąć na nogi i odbudować to, co stracili - podkreśla Caritas.
Dalsza część artykułu poniżej ↓
Poszkodowanych można wesprzeć TUTAJ lub wpłacając pieniądze na konto: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, w tylule należy wpisać: Cel charytatywny - Kraszewskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.