Reklama

Słuchasz radia w samochodzie? Sprawdź, czy powinieneś płacić abonament. I czy... musisz wpuścić kontrolerów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Słuchasz radia w samochodzie? Sprawdź, czy powinieneś płacić abonament. I czy... musisz wpuścić kontrolerów! - Zdjęcie główne

Abonament za radio w samochodzie wynosi 8,70 zł miesięcznie. A kara za niepłacenie – do 30 razy tyle. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego, jak abonament za posiadanie w domu telewizora i radia. Nie każdy jednak wie, że opłatę musimy również uiszczać za radio samochodowe. W jakich okolicznościach? Wyjaśniamy.

W Polsce każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od daty zakupu oraz do regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. A jak to wygląda w szczegółach? 

Nie płacisz abonamentu, bo nie masz w domu telewizora? Nie do końca tak jest

Biuro Prasowe Poczty Polskiej tłumaczy, że w celu rejestracji odbiornika należy udać się do dowolnej placówki pocztowej i zgłosić pracownikowi "dyspozycję rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych" oraz okazać dokument potwierdzający tożsamość użytkownika (np. dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu). W przypadku rejestracji w imieniu firmy trzeba mieć również upoważnienia do dokonania takich czynności.

Następnie należy podpisać wypełniony i wydrukowany przez pracownika placówki pocztowej formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Po dokonaniu formalności otrzymamy 26-cyfrowy numeru rachunku bankowego, na który będzie musieli przelewać pieniądze. Można to zrobić na poczcie, w banku oraz przez internet. 

Osoby, które nie posiadają w domu telewizora oraz radia mogą zapomnieć o abonamencie, jednak tylko pod warunkiem, że nie posiadają również samochodu, albo też z ich pojazdu radio zostało wymontowane. W innym przypadku poczta może upomnieć się o dokonanie zapłaty za odbiornik w samochodzie, czyli 8,70 zł na miesiąc. 

Biuro prasowe tłumaczy, że radioodbiorniki samochodowe wliczają się do urządzeń podlegających rejestracji w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Oznacza to, że jeżeli opłacamy abonament za sprzęt, który mamy w domu, to nie musimy robić tego osobno za radio w pojeździe. 

Ta sytuacja tyczy się jednak tylko samochodów zarejestrowanych na osobę prywatną. Jeśli auto jest firmowe, przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia abonamentu za radio w każdym samochodzie użytkowanym w ramach prowadzonej działalności. Podobnie jest w przypadku aut wynajmowanych lub leasingowanych.

Za niepłacenie abonamentu możemy nawet dostać karę. 

Poczta Polska wyznaczyła pracowników do kontroli. Musimy ich wpuścić? 

W Polsce osoby, które mają w domu – ale również w samochodzie – telewizory i odbiorniki radiowe, muszą je zarejestrować, a następnie regularnie opłacać abonament. Co ważne, nie ma znaczenia liczba urządzeń, opłata w każdym przypadku jest taka sama. Osoby, które mają odbiornik, ale nie płacą abonamentu, mogą spodziewać się kontroli. Na kontrolę mogą do nas przyjść wyznaczeni pracownicy Poczty Polskiej.

Jest to zadanie realizowanie systematycznie i dotyczy terenu całego kraju  
–  informuje biuro, przekonując, że z kontrolami nie ma żartów. Od 2021 roku mogą przeprowadzać ją również pracownicy Urzędu Skarbowego. Jeżeli służby odkryją, że mamy odbiornik, a nie nie płacimy, możemy dostać karę finansową. Jej wysokość wynosi 30-krotność miesięcznego abonamentu. W 2023 roku kwoty maksymalnych kar to: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł.

Co ciekawe: Jak mówią prawnicy, nie mamy obowiązku takich kontrolerów wpuścić. 

 Użytkownik samochodu i lokator nie mają obowiązku dopuszczenia osoby kontrolującej do przeprowadzenia kontroli w ich pojeździe lub lokalu. Co więcej, z tytułu odmowy udostępnienia pojazdu czy lokalu nie mogą wypłynąć dla niego negatywne konsekwencje

— mówią Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z dziennikarzem portalu wirtualnemedia.pl. 

Opłacasz abonament? Jest sposób, by dostać rabat 

W tym roku miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi 8,70 zł.  Natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radio jednocześnie opłata wynosi 27,30 zł. Tak wyglądają te kwoty, jeżeli płacimy miesiąc w miesiąc. Jest jednak sposób, aby dostać rabat i płacić mniej.
Jak zwykle zachęcamy do wykonania opłaty jednorazowej, dzięki której uzyskamy 10-procentową zniżkę
–  informuje nas Biuro Prasowe. 

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy