Podczas urzędowej kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykryto w herbacie obecność antrachinonu – substancji chemicznej stosowanej w przemyśle, której pozostałości nie powinny znajdować się w produktach spożywczych w przekroczonych ilościach.
Zgodnie z analizą Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego: „produkt o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów”.
Szczegóły dotyczące zagrożonego produktu
Uwaga GIS dotyczy konkretnej herbaty:
- nazwa produktu: Black Leaf Tea, 100 g
- marka: Eternal Finest Op
- numery partii: MT-08-LK (najlepiej spożyć przed końcem 08/2027) oraz MT-09-LK (najlepiej spożyć przed końcem 09/2027)
- importer: VIVI Polska Sp. z o.o. Sp. K., al. Sadowa 41A, Książenice, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
Herbata ta była dystrybuowana na terenie całej Polski i można ją było znaleźć zarówno w mniejszych sklepach, jak i w dużych sieciach handlowych.
Reakcja firmy po wykryciu nieprawidłowości
Po otrzymaniu wyników analizy i oficjalnego zawiadomienia od służb sanitarnych firma VIVI Polska Sp. z o.o. Sp. K. wdrożyła odpowiednie środki ostrożności. Jak poinformował GIS, „firma po otrzymaniu zawiadomienia o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu, niezwłocznie wdrożyła działania prewencyjne”.
Działania te objęł poinformowanie wszystkich odbiorców o zagrożeniu i rozpoczęcie procesu wycofywania produktu z rynku.
Dodatkowo, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi obecnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Antrachinon – czym jest i dlaczego szkodzi?
Antrachinon to organiczny związek chemiczny o właściwościach barwiących i przemysłowych, stosowany m.in. w przemyśle papierniczym i chemicznym. W przeszłości był również używany jako środek przeczyszczający, jednak z powodu doniesień o działaniu toksycznym i rakotwórczym jego wykorzystanie w produktach przeznaczonych do spożycia zostało ograniczone.
Długotrwałe narażenie na antrachinon może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych – przede wszystkim wątroby i nerek – oraz zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Badania wskazują także na możliwość działania genotoksycznego, czyli uszkadzania materiału genetycznego w komórkach.
Głos konsumentów
Po opublikowaniu ostrzeżenia przez GIS informacje zaczęły błyskawicznie krążyć po mediach społecznościowych. Konsumenci, którzy nabyli produkt, zaczęli sprawdzać opakowania. „Zawsze kupuję tę herbatę w moim ulubionym dyskoncie. Już mam ją w domu. Sprawdzam opakowanie!” – napisała jedna z użytkowniczek.
W sieci pojawiły się również głosy domagające się zwiększenia częstotliwości kontroli oraz ostrzejszych sankcji dla importerów i dystrybutorów, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.
Jak postąpić z zakupionym produktem?
GIS zaleca, aby konsumenci natychmiast przestali spożywać produkt objęty ostrzeżeniem i zwrócili go do sklepu, nawet jeśli nie posiadają dowodu zakupu. Można go również zutylizować w bezpieczny sposób w warunkach domowych.
Wszystkie aktualne ostrzeżenia sanitarne, w tym listy wycofanych produktów, dostępne są na oficjalnej stronie internetowej GIS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.