Reklama

Zdejmujemy maseczki, ale to nie koniec epidemii. Minister zdrowia przestrzega: „Bądźmy odpowiedzialni”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Zdejmujemy maseczki, ale to nie koniec epidemii. Minister zdrowia przestrzega: „Bądźmy odpowiedzialni” - Zdjęcie główne

Mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek minister zdrowia przestrzega przed całkowitą rezygnacją ze środków ostrożności | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od 28 marca jesteśmy zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc ochrony zdrowia i aptek. W tych placówkach obowiązek zakrywania ust i nosa zniesiony ma zostać w maju.

Oprócz tego, że nie ma już konieczności noszenia maseczek zniesiony został też obowiązek izolacji i kwarantanny dla chorych na COVID. Osoby, które objęte były nimi do tej pory muszą je jednak dokończyć na dotychczas obowiązujących zasadach. Mimo zniesienia restrykcji minister zdrowia Adam Niedzielski przestrzega przed całkowitym porzuceniem środków ostrożności. 

„Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – mówi szef resortu zdrowia. - Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.

Stopniowe znoszenie obostrzeń – co zadecydowało o zmianach?

Minister wyjaśnił, że decyzja o zniesieniu obostrzeń zapadła na podstawie wyników dotyczących malejącej liczby dobowych zakażeń. Jednym z decydujących czynników był też fakt, że nie odnotowano znaczących wzrostów zakażeń w związku z powrotem dzieci do szkół, tak jak to miało miejsce w przypadku poprzednich fal pandemii. Na decyzję miał mieć też poziom zbiorowej odporności. 

"Wszystkie te argumenty, w parze z którymi idzie wysoki, bo ponad 90 proc. poziom immunizacji w naszym kraju, pozwoliły nam z wysoką gwarancją bezpieczeństwa podjąć decyzję o odejściu od obostrzeń" – wskazał Niedzielski.

Jak mówił minister Niedzielski, decyzja o odchodzeniu od obostrzeń oparta była też na prognozach specjalistów dotyczących przewidywania spadków zakażeń: „Pomocne w podjęciu tej decyzji były projekcje współpracujących z resortem zespołów prognostycznych, które wskazały na długookresową tendencję spadkową”. Mimo luzowania restrykcji szef resortu zdrowia przestrzega jednak, że nie jest to koniec koronawirusa i nadal należy pamiętać o zachowaniu ostrożności.

„Mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych" – przypomina minister. Nadal zaleca noszenie maseczek w dużych skupiskach ludzi czy środkach transportu publicznego oraz samoizolację i kontakt z lekarzem w przypadku złego samopoczucia 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy