Reklama

Reklama

Zmiany w zasiłkach chorobowych: Spóźniłeś się z opłaceniem składek? To już nie problem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Zmiany w zasiłkach chorobowych: Spóźniłeś się z opłaceniem składek? To już nie problem - Zdjęcie główne

Zmiany w zasiłkach chorobowych od 2022 roku | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od nowego roku wchodzą w życie pewne zmiany związane z wypłacaniem zasiłków chorobowych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przemianie ulegną m.in. wysokości świadczeń i terminy opłacania składek. Więcej szczegółów poniżej.

Reklama

Spóźnienia ze składkami to już nie problem

Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. 

- Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie  – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Rzecznika dodaje również, że każdego roku ZUS otrzymywał tysiące wniosków o przywrócenie terminu płatności składek od tych przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich opłaceniem. Od 2022 roku będzie można tego uniknąć. 

Jakie zadłużenie uprawnia do otrzymania zasiłku? 

W przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia. 

- Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. – wskazuje M. Kiełczyńska.

Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne jak w przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Dostaniemy więcej za pobyt w szpitalu 

Od nowego roku wzrośnie zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu. Będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach. 

- Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywającej w domu - wyjaśnia Kiełczyńska. 

Zmiany w wypłacaniu zasiłków chorobowych wynikają z nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE