„Trzynastka” przysługuje każdemu świadczeniobiorcy – nie muszą oni ubiegać się o wypłatę, składając dodatkowe wnioski. Na trzynastą emeryturę może więc liczyć każdy, kto na dzień 31 marca ma przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS.
Ile przeznaczono na tegoroczne „trzynastki”?
Pieniądze wypłacane są wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - wysokość trzynastej emerytury równa jest wysokości minimalnego świadczenia. Ile wynosiła tegoroczna wypłata?
"W tym roku trzynastka wyniosła 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniosła 1217,98 zł" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Jak przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, „zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów zaniechanie poboru podatku od trzynastki jest jednorazowe i ostateczne. Oznacza to, że podatek nie został zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata”. Takie rozwiązanie obowiązuje w przypadku między innymi emerytur i rent w systemie powszechnym, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, emerytur pomostowych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.