Rowerem po chodniku? W tych trzech przypadkach jest to dozwolone

Autor:
M.B.
2019-08-08 09:34

Wszyscy wiemy, że jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Wszyscy wiemy także, że wiele osób nic sobie z tego zakazu nie robi. Okazuje się jednak, że jazda po chodniku jest dozwolona w trzech specyficznych przypadkach. 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay) Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Rowerzyści to coraz częściej spotykany widok w miastach, także w Łodzi. Popularność systemów rowerów miejskich, a także ogólnie pojętej mody na jazdę rowerem powodują, że coraz więcej osób przesiada się z samochodu lub komunikacji miejskiej na dwa kółka. Władze miejskie starają się wspierać ten trend budując ścieżki rowerowe, stojaki i rozszerzając zasięg stacji rowerów miejskich.

Wielu pieszych narzeka na nieuprzejme i niebezpieczne zachowania rowerzystów. Zajeżdżanie drogi, zbyt szybka jazda czy przejeżdżanie przez przejście dla pieszych – to wszystko przyczyny odwiecznego konfliktu między pieszymi a rowerzystami. Jest jeszcze jedna rzecz, która chyba denerwuje pieszych najbardziej – jazda po chodniku.

Jazda po chodniku jest zabroniona przez prawo. Okazuje się jednak, że istnieją trzy wyjątki zezwalające na takie zachowanie. Możemy poruszać się rowerem po chodniku, gdy:

  • Sprawujemy opiekę nad dzieckiem jadącym na rowerze, które nie ukończyło 10 lat. Oczywiście ten przypadek nie dotyczy fotelików i przyczepek rowerowych
  • Szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry i znajduje się on wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość wynosi co najmniej 50 km/h, a w pobliżu nie ma drogi rowerowej
  • Gdy warunki pogodowe uniemożliwiają jazdę po jezdni (występują: silny wiatr, śnieżyca, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Naturalnie należy pamiętać, że na chodniku to pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Ponadto rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i nie przesadzać z prędkością.

Źródło: Portal Samorządowy

0.54131102561951