To przejście chroni pieszych. Czy w Łodzi potrzeba takich rozwiązań? [WIDEO]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-05 15:03

W miejsce pasów namalowanych na jezdni, popularnie zwanych "zebrą", przed nadjeżdżającym pojazdem podnosi się barykada. Film pokazująy takie rozwiązanie, zastosowane w kanadyjskim Quebecku, obiega internet i wywołuje dyskusje na temat bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Na filmie widzimy, jak przed zbliżającym się do przejścia dla pieszych pojazdem nagle podnoszą się pasy – „zebra”, tworząc barykadę umożliwiającą bezpieczne przejście pieszym. / Fot. screen Twitter.com Na filmie widzimy, jak przed zbliżającym się do przejścia dla pieszych pojazdem nagle podnoszą się pasy – „zebra”, tworząc barykadę umożliwiającą bezpieczne przejście pieszym. / Fot. screen Twitter.com

Realnie takie przejście jednak nie istnieje, a zostało stworzone na potrzeby materiału filmowego, mającego uzmysłowić kierowcom, że zatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych jest naprawdę bardzo ważne. Film zobaczyło już niemal 10 mln osób.

Bezpieczne przejście dla pieszych

Na filmie widzimy, jak przed zbliżającym się do przejścia dla pieszych pojazdem nagle podnoszą się pasy – „zebra”, tworząc barykadę umożliwiającą bezpieczne przejście pieszym. Kierowca widzi napis: „To przejście chroni pieszych. Dziękujemy, że się zatrzymałeś”. Za kampanią stoi kanadyjska organizacja SAAQ (Société de l’Assurance Automobile du Québec), której misją jest zabieganie o bezpieczeństwo na drogach. 

Problem wypadków na przejściach dla pieszych stanowi również zmorę polskich dróg. Dozwoloną prędkość przed przejściami dla pieszych przekracza dziewięciu na dziesięciu kierowców – wykazuje raport Instytutu Transportu Samochodowego. To wynik aż trzykrotnie gorszy niż w 2015 roku.

Polecamy: Akcja ZNICZ 2019 w Łódzkiem. Są duże zmiany w statystykach

Okazuje się, że aż 85 proc. polskich kierowców jeździ szybciej, niż zezwalają na to przepisy w odległości zaledwie 100 m od pasów dla pieszych, a 40 proc. z nich łamie ograniczenie prędkości na samych przejściach.

Co 10 ofiara wypadków drogowych w Polsce ginie na przejściu dla pieszych

Statystyki bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych wyglądają jeszcze gorzej poza terenem zabudowanym. Do poruszania się z prędkością powyżej 70 km/h w odległości 10 metrów od pasów przyznało się 68 proc. kierujących. Policyjne dane wskazują, że co dziesiąta ofiara wypadku drogowego w 2018 roku poniosła śmierć na przejściu dla pieszych.

Źródło: Bankier.pl / Twitter.com

0.15387797355652