Obowiązkowy przegląd 40-latków?

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-21 11:54

Poziom cukru, cholesterolu, echo serca – prawdopodobne, że m.in. takie badania wejdą w pakiet oferty profilaktycznej dla osób po 40. roku życia, o której mówił w exposé premier Mateusz Morawiecki – przypuszcza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Badania dla osób w wieku Badania dla osób w wieku "40 plus" pojawiły się jako zapowiedź nowego programu profilaktyki zdrowotnej w exposé premiera. Nie wiadomo, czy pakiet zostanie włączony w obowiązkową medycynę pracy, czy do podstawowej opieki medycznej. /Fot. Freepik

W czwartkowym wydaniu Gazeta podaje, że pod uwagę są brane dwie możliwości wdrożenia pakietu profilaktyki zdrowia dla osób po 40-tce. Badania mogłyby być wykonywane w ramach medycyny pracy albo podstawowej opieki zdrowotnej. Taki "przegląd zdrowia" miałby przechodzić co 5 lat każdy Polak, który ukończy 40. rok życia.  

Jak zauważa "DGP", w przypadku włączenia badań 40-latków w pakiet medycyny pracy, wówczas byłyby one obowiązkowe, musiałby się im poddać każdy aktywny zawodowo, a koszty ponosiliby zapewne pracodawcy. W tym przypadku, profilaktyka nie dotyczyłaby jednak osób niepracujących.

Według Gazety, resort bierze też pod uwagę model, w którym "40-latkami plus" mieliby się zająć lekarze rodzinni. Szczegóły nowej regulacji ma wypracować, we współpracy z klinicystami, zespół analityków z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Przy tworzeniu programu profilaktyki zdrowotnej dla 40+ eksperci mają się kierować międzynarodowymi wytycznymi towarzystw naukowych w kontekście różnych chorób. Podobno bierze się pod uwagę koncepcję zakładającą ofertę badań dopasowanych do potrzeb w oparciu o grupy ryzyka – podaje „DGP”

Bankier.pl / Dziennik Gazeta Prawna

0.19002318382263