reklama
reklama

Muzeum Widzewa Łódź. Nastąpiło uroczyste otwarcie miejsca pamięci klubu z al. Piłsudskiego 138 w Łodzi [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport We wtorek 1 czerwca o godzinie 12:00 nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum Widzewa Łódź. Warto zauważyć, że jest to pierwsze muzeum klubu piłkarskiego w Polsce, które oficjalnie zostało zarejestrowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
reklama

Dziś każdy kibic Widzewa Łódź ma dzień dziecka

Muzeum oficjalnie otwarto 1 czerwca, a że jest to data szczególna dla wszystkich dzieci, to należał im się szczególny prezent. Pierwszymi gośćmi muzeum Widzewa Łódź byli uczniowie łódzkich szkół. Dostali oni dodatkowo także możliwość zwiedzenia stadionu przy al. Piłsudskiego 138. 

!reklama!

Muzeum Widzewa Łódź podzielone na cztery strefy

Miejsce zostało podzielone na cztery strefy. Pierwsza z nich, czyli „Początek” nawiązuje oczywiście do momentów, w których powstał klub z uwzględnieniem środowiska robotniczego, z którego Widzew przecież się wywodzi. Kolejne części to to „Stara hala”, w której umieszczono pamiątki ze wszystkich sekcji Widzewa, „Wielki Widzew” - tutaj odwiedzający znajdą liczne nawiązania i wspomnienia z okresu lat 70. I 80. XX wieku. To wtedy właśnie łódzki klub mierzył się z takimi firmami jak Liverpool czy Manchester City. Czwarta strefa, zatytułowana „Stadion” poświęcona jest najnowszej historii klubu z al. Piłsudskiego 138. 

Dyrektorem muzeum został Tomasz Gawroński, który zaznacza, że to nie wszystko na co stać Widzew Łódź, jeśli chodzi o to przedsięwzięcie:

- Staraliśmy się przygotować ciekawą ekspozycję, umożliwiającą nie tylko oglądanie pamiątek, ale również wywołującą rozmowy i przywołującą wspomnienia. To jednak dopiero początek naszej drogi. Szacujemy, że na razie wykorzystaliśmy około połowy potencjału tego miejsca, m.in. pod względem multimediów. Muzeum jest przygotowane do tego, by być atrakcyjnym dla zwiedzających zarówno pod względem formy, jak i treści - mówił dziennikarzom Tomasz Gawroński.

Polecamy: Widzew Łódź zawodzi w samej końcówce. GKS Tychy wyprowadził dwa zabójcze ciosy i wywozi komplet punktów z al. Piłsudskiego 138 w Łodzi [zdjęcia]
O tym jak długą drogę przebyto od momentu reaktywacji przypomniał przewodniczący Stowarzyszenia RTS, Piotr Pietrasik:

- Gdy sześć lat temu powoływaliśmy Stowarzyszenie RTS, nie mieliśmy prawa do żadnego eksponatu, który obecnie znajduje się w Muzeum, a nawet nie posiadaliśmy prawa do używania naszego herbu. Dzięki ciężkiej pracy wielu osób udało się jednak krok po kroku odzyskać wiele z tych cennych przedmiotów i teraz możemy je eksponować w tym wyjątkowym miejscu. Uważam, że będzie to miejsce atrakcyjne nie tylko dla kibiców Widzewa, ale również dla wszystkich turystów odwiedzających Łódź

Muzeum Widzewa Łódź otwarto w towarzystwie znanych gości

W oficjalnym otwarciu muzeum Widzewa wzięły udział, dobrze znane kibicom łódzkiego klubu, osoby. Wśród gości był chociażby były trener Bronisław Waligóra i byli piłkarze: Wiesław Wraga, Andrzej Grębosz i Krzysztof Kamiński. Pierwszy z nich grał w czerwono-biało-czerwonych barwach w latach 1982-1990, drugi przywdziewał koszulkę Widzewa w latach 1974-1983, a trzeci z nich, Krzysztof Kamiński grał na chwałę łódzkiego klubu od 1981 do 1988 roku. 

Głos zabrał także wiceprezydent Łodzi, który podkreślił, jak ważną rolę spełnia muzeum w przenoszeniu nas pamięcią do pięknych chwil polskiej piłki nożnej:

- Bardzo cieszę się, że Widzew Łódź pielęgnuje pamięć o latach chwały - okresie Wielkiego Widzewa z lat. 80. czy meczach Ligi Mistrzów, kiedy drużyna walczyła jak równy z równym z Borussią Dortmund czy Atletico Madryt, co teraz w polskiej piłce wydaje się niemożliwe. To kawał pięknej historii Łodzi i całej polskiej piłki, za której pielęgnację bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym. Dzięki temu możemy wrócić do momentów, przy których wielu kibiców przeżywało najlepsze chwile swojej młodości - powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Wszyscy fani Widzewa Łódź i nie tylko będą mogli odwiedzać miejsce pamięci łódzkiego klubu od 4 czerwca w godzinach:

  • poniedziałek - piątek 11:00-19:00
  • sobota - 11:00-16:00.
W niedziele muzeum będzie otwarte dla zwiedzających tylko przy okazji dnia meczowego.

W pierwszych miesiącach kibice będą musieli rejestrować się na wybrany przez siebie termin. Wszystko ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama