Przypomnijmy, że 13 września br. Widzew ogłosił powołanie drużyny Amp Futbolu, wspierając inicjatywę Rafała Pierzchalskiego oraz Macieja Stoczkiewicza. Aktualnie trwa nabór do zespołu, jak i poszukiwanie sponsorów drużyny.
WYCHODZENIE Z CIENIA
Jeszcze parę lat temu niewiele osób w Polsce słyszało o tej formie piłki nożnej, a przed rokiem 2011 nie istniało nawet pojęcie polskiego Amp Futbolu! To właśnie w październiku, 8 lat temu, odbyły się pierwsze treningi zawodników poruszających się o kulach. Przez te krótkie 8 lat, polski Amp Futbol przeszedł niesamowitą drogę od niebytu do jednej z najlepszych europejskich drużyn i wciąż nabiera rozpędu.Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że sama dyscyplina jest bardzo młoda. Koncepcja narodziła się w 1980 roku w amerykańskim Seattle, ale jej rozwój w pierwszych latach był bardzo nierówny. Choć rozgrywano nieoficjalne Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy, to turnieje te w kilku przypadkach były bardzo źle zorganizowane, co hamowało rozwój dyscypliny.
Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata odbyły się dopiero w 2007 roku w Turcji, a udział w nich wzięło 10 z 12 zgłoszonych drużyn. Kolejne odbywały się w 2010, 2012, 2014 i 2018 roku. W tych ostatnich w Meksyku wzięły udział już 22 reprezentacje. Również w Turcji, w 2008 roku po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Europy, ale kolejne odbyły się w tym samym miejscu dopiero w 2017 roku.
POCZĄTKI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ
Polska reprezentacja została powołana w marcu 2012 roku, przez Marcina Widłaka (który zainicjował pierwsze treningi wspomniane wcześniej) absolwenta fizjoterapii na Warszawskiej Akademii Medycznej, oraz Marka Długosza, licencjonowanego trenera UEFA A. Do sztabu dołączyli także Krzysztof Wajda (trener bramkarzy), Grzegorz Skrzeczek (fizjoterapeuta) oraz Norbert Bradel (trener mentalny).Już w tym samym roku, na przełomie marca i kwietnia Polacy zadebiutowali na Turnieju Czterech Narodów w Manchesterze, gdzie musieli uznać wyższość Anglii, lecz wyprzedzili Niemcy oraz Irlandię. We wrześniu natomiast odbył się pierwszy Amp Futbol Cup rozgrywany w Polsce, który z biegiem lat stał się jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego sportu i jest rozgrywany każdego roku. Gospodarze turnieju zajęli w nim 3. miejsce, a już niespełna miesiąc później wzięli udział w swoich pierwszych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Rosji. Tam nasi rodacy zajęli 11. miejsce.
CZAS TRIUMFÓW
Po kilku latach intensywnego rozwoju Polacy coraz bardziej zaczęli liczyć się w głównych turniejach. W 2017 roku w Mistrzostwach Europy (12 drużyn) zdobyliśmy brązowy medal. Rok temu we wspomnianym już mundialu w Meksyku zajęliśmy 7. miejsce, w ćwierćfinale odpadając (po rzutach karnych) z późniejszym triumfatorem, Angolą. Ta impreza skupiła na sobie dużą uwagę również dlatego, że swoją relację z Mistrzostw prowadził będący na miejscu z naszą kadrą Michał Pol, aktualnie jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy sportowych. Przyznam, że to właśnie dzięki niemu po raz pierwszy usłyszałem o tej dyscyplinie.W 2019 roku, siedem lat po pierwszej edycji Polacy po raz pierwszy wygrali w Amp Futbol Cup. W poprzednich siedmiu edycjach tej imprezy (gdzie grają głównie europejskie reprezentacje) Polacy zawsze zajmowali miejsce na podium – 4-krotnie zdobywając brąz i 3-krotnie srebro. We wrześniu br. polakom udało się nareszcie sięgnąć po złoto, po pokonaniu w finałowym meczu Rosjan 3:2. Ten triumf jest dobrym prognostykiem przed kolejną ważną imprezą.
CORAZ WIĘCEJ, CORAZ GŁOŚNIEJ
Wsparcie, popularyzacja, rozwój, znaczenie na arenie międzynarodowej. Wszystkie wątki tej krótkiej opowieści zaczynają się w końcu zbiegać w jeden. W przyszłym roku Polacy po raz pierwszy będą gospodarzem Mistrzostw Europy, co jest potwierdzeniem dobrej organizacji tego sportu w naszym kraju. Coraz więcej osób ze środowiska „zwykłej” piłki nożnej angażuje się w promocję tej przeznaczonej dla niepełnosprawnych, oprócz wspomnianego wcześniej Michała Pola do tego grona dołączyła osoba, której chyba już nikomu nie trzeba przedstawiać. Ambasadorem nadchodzącej imprezy został Robert Lewandowski i myślę, że warto obejrzeć nagrany z tej okazji krótki materiał promocyjny.
WRACAMY NA WŁASNE PODWÓRKO
Amp futbol to nie tylko reprezentacja, ale także piłka klubowa. Od 2015 roku swoje rozgrywki prowadzi Amp Futbol Ekstraklasa, lecz udział w nich bierze tylko kilka zespołów. W 2019 roku ligowe zmagania prowadzą 4 drużyny, w tym Legia Warszawa, która przejęła drużynę Glorii Warszawa, triumfatora poprzednich rozgrywek. Zawodnicy Legii w tym sezonie wystartowali również w pierwszej edycji Ligi Mistrzów EAFF, zajmując 3. miejsce (na 6 zespołów).Liczba startujących zespołów pokazuje, na jak wczesnym etapie rozwoju klubowych rozgrywek jest amp futbol. Jednakże kolejne akcje promocyjne i międzynarodowe imprezy mogą sprawić, że nie tylko reprezentacje będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Potrzebne są jednak takie inicjatywy jak Rafała Pierzchalskiego i Macieja Stoczkiewicza, wspartych przez Widzew Łódź. Jeśli wszystko pójdzie w odpowiednim kierunku, możliwe że już za rok zobaczymy starcia Widzewa z Legią w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.