Reklama

4 tysiące złotych na dziecko. Sprawdź, kiedy należy Ci się to jednorazowe świadczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

4 tysiące złotych na dziecko. Sprawdź, kiedy należy Ci się to jednorazowe świadczenie - Zdjęcie główne

Na złożenie wniosku o świadczenie w tej szczególnie trudnej sytuacji mamy 12 miesięcy | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa łodzianek Rodzice, którym urodziło się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, mogą się starać jednorazowo o 4 tysiące złotych. Sprawdź, kto dokładnie może dostać te pieniądze i jak - krok po kroku - o nie wnioskować.

Narodziny dziecka to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Jednak niemal zawsze u rodziców, oprócz radości, pojawia się również wiele wątpliwości. Zastanawiają się, czy sobie poradzą i przede wszystkim, czy ich dziecko będzie zdrowe. Niestety, wielu osobom przychodzi mierzyć się z opieką nad ciężko chorą pociechą.

Jest to nie tylko najtrudniejsze zadanie w życiu, ale również bardzo kosztowne. W wielu przypadkach rodzic, niczym najdzielniejszy wojownik świata, staje do nierównej walki o lepszy los ukochanego potomka. Kosztowne leki, wizyty lekarskie, rehabilitacja to coś, co przekracza możliwości finansowe wielu polskich rodzin. Dlatego trzeba wiedzieć, że są świadczenia, które w takich sytuacjach po prostu się należą i warto po nie sięgnąć.

Pilnuj terminu, inaczej wniosek nie zostanie rozpatrzony 

Po narodzinach dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem można się starać o jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych. Mogą to zrobić zarówno rodzice, jak i osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeżeli spóźnimy się choć o jeden dzień, nie otrzymamy pieniędzy. 

Jeśli więc dziecko urodziło się 1 lipca 2022 roku, czas mamy do 1 lipca 2023 roku. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy poród odbył się 1 stycznia. Wówczas czas na złożenie wniosku został wydłużony do 2 stycznia następnego roku (1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego termin składania wniosku wydłuża się do najbliższego dnia powszedniego). Natomiast, jeżeli urodzimy 29 lutego w roku przestępnym, papiery musimy złożyć do 28 lutego następnego roku. 

Mamy trzy drogi złożenia wniosku - poprzez serwis Emp@tia, listownie oraz osobiście. Dokumenty są rozpatrywane przez organ, który prowadzi postępowania w takich sprawach i jest właściwy według naszego miejsca zamieszkania. Najczęściej jest to:

  • urząd miasta albo gminy 
  • ośrodek pomocy społecznej 
  • inne dodatkowym miejscu wyznaczonym w twojej gminie.
Jeżeli składamy wniosek przez internet i nie wiemy, gdzie go złożyć, system podpowie nam to,  na podstawie naszego miejsca zamieszkania. 

Dokumenty, które koniecznie musimy dołączyć 

Jeżeli nasze dziecko ma potwierdzone ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie jego rozwoju lub w czasie porodu, jednorazowe świadczenie jak najbardziej nam się należy. Jednak, żeby je dostać, nie tylko musimy złożyć wniosek w odpowiednim czasie - nie możemy zapomnieć o dołączeniu dodatkowych dokumentów.

Jest to zaświadczenie lekarskie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu. Nie ma formalnego wzoru takiego zaświadczenia,  wydaje je wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada dowolną specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej. Ponadto, musimy dołączyć zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Takiego zaświadczenia nie składa opiekun prawny, opiekun faktyczny lub osoba, która przysposobiła dziecko.

W niektórych przypadkach urzędnicy wymagają również innych dokumentów, dlatego przed ich złożeniem warto skontaktować się z placówką, do której będziemy kierować wniosek i dopytać o szczegóły. 

Jeżeli złożymy komplet potrzebnych dokumentów, wypłata pieniędzy nastąpi w ciągu miesiąca. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy