Reklama

Reklama

Aplikacja „Kwarantanna domowa” dla niektórych - obowiązkowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Aplikacja „Kwarantanna domowa” dla niektórych - obowiązkowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TuLokalni Na terenie województwa łódzkiego policjanci kontrolują około 8.500 osób poddanych kwarantannie. Od początku kwietnia zmieniła się formuła sprawdzania tych osób.

Reklama

Patrole będą nadal pojawiać się codziennie pod adresami, w których występował problem z przestrzeganiem kwarantanny lub w tych miejscach, gdzie kwarantannę dopiero wprowadzono. Od 1 kwietnia obowiązkowym jest posiadanie aplikacji „kwarantanna domowa”.

!reklama!

Aplikacja daje możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych przypadkach mogą pomóc w dostarczeniu leków czy artykułów spożywczych. Z korzystania z aplikacji zwolnione są osoby niewidzące lub niedowidzące, a także osoby z odpowiednim oświadczeniem o braku telefonu komórkowego. Wzór takiego oświadczenia dostępny jest na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa. Na tej samej stronie internetowej można znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie działania aplikacji.

Do tej pory przynajmniej raz dziennie funkcjonariusze policji kontrolowali w miejscu odbywania kwarantanny każdą osobę objętą tym środkiem.

- Teraz będziemy pojawiać się częściej w pod niektórymi adresami tam, gdzie jest problem z przestrzeganiem kwarantanny, czy też pod tymi  adresami, gdzie kwarantanna się rozpoczyna. Natomiast może się zdarzyć tak, że u tych, którzy wzorowo do tej pory przestrzegali kwarantanny, będziemy pojawiać  się raz na 2 lub 3 dni – poinformowano w komunikacie prasowym KMP w Łodzi.

Kary dla osób, które nie przestrzegają kwarantanny mogą sięgać do 30.000 zł. O wysokości kar decydują inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policjantami.

Głównym celem powstania aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To także narzędzie kontroli, czy zasady są przestrzegane, przykładowo zakaz wychodzenia z domu.

Zadania w aplikacji

Po sms-owej aktywacji aplikacji codziennie do wykonania pojawi się zadanie. Pierwsze z nich to zrobienie sobie „selfie”, tzw. zdjęcie referencyjne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które trzeba będzie zrobić w trakcie korzystania z aplikacji. Codziennie będą pojawiały się kolejne zadania związane z robieniem sobie zdjęć, sms-y będą przychodziły o różnych porach, a na wykonanie każdego z zadań domownik ma 20 minut.

Policjanci mogą przeprowadzać kontrole w dowolnym momencie trwania kwarantanny.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy