Reklama

Reklama

Nowoczesny sprzęt od Bionanoparku zwiększy w Łodzi liczbę testów na koronawirusa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nowoczesny sprzęt od Bionanoparku zwiększy w Łodzi liczbę testów na koronawirusa  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

TuLokalni Centrum badawcze Bionanopark znajdujące się w Łodzi, na specjalnych warunkach użyczyło Uniwersytetowi Medycznemu specjalistyczny sprzęt do szybszego i dokładniejszego diagnozowania próbek pobranych od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. 

Reklama

Sprzęt użyczony przez park naukowo-technologiczny będzie służył medykom Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu przy ulicy Pomorskiej w Łodzi. Dzięki temu możliwe będzie szybsze i dokładniejsze diagnozowanie przypadków zakażenia SARS-Cov-19. W tych trudnych czasach takie gesty są niezwykle ważne i budują poczucie solidarności.

!reklama!

- Trzeba działać szybko i efektywnie, aby jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. To sytuacja bez precedensu. Dlatego postanowiliśmy zatrzymać własne projekty i użyczyć sprzęt laboratoryjny tam, gdzie może ratować ludzkie zdrowie i życie - powiedział Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku

Bionanopark użyczył Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu 6 urządzeń: termocykler do real-time PCR - LightCycler 480 II firmy Roche, Real Time PCR firmy Agilent, dwie termowytrząsarki firmy Biometra oraz dwie miniwirówki firmy Ependorf. Dotychczas urządzenia pracowały w Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej. Aparatura jest już gotowa do pracy, została podłączona i skonfigurowana pod nadzorem pracownika naukowo-badawczego Bionanoparku Dariusza Jarycha.

Podczas konferencji prasowej dotyczącej użyczenia sprzętu obecna była także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- W dobie pandemii, której jesteśmy wszyscy świadkami, ważne jest jedno – pewność, że osoby z którymi się kontaktujemy nie są nosicielami koronawirusa. Żeby tę pewność uzyskać konieczne są testy. Należy je wykonywać choćby po to, żeby zapewnić ciągłość funkcjonowania miasta – dostawy wody, odbiór opadów, pracę służb miejskich. Niezależnie czy mamy epidemię czy nie. Dziś mam dla Państwa dobrą widomość – Bionanopark, posiada sprzęt, dzięki któremu możemy zwiększyć liczbę badań. Został on już użyczony Uniwersytetowi Medycznemu, który otwiera kolejne laboratorium wykonujące testy na koronawirusa. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspomóc łódzką służbę zdrowia, bo przecież z tych testów będą korzystali wszyscy – osoby, które potencjalnie mogły zostać zarażone wirusem lub są na kwarantannie. - powiedziała prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska

Laboratorium, o którym wspominała prezydent Zdanowska rozpocznie działanie w najbliższy poniedziałek 23 marca i będzie działać 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. To wspólne przedsięwzięcie Centralnego Szpitala Klinicznego wraz z jednostkami naukowo – badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Bionanoparku. Kierownikiem laboratorium będzie prof. Maciej Borowiec. W tej chwili finalizowane są kwestie proceduralne, a placówka czeka na niezbędne testy i odczynniki.

— UMED Lodz (@umedlodz) March 20, 2020

Dzięki nowemu laboratorium liczba wykonywanych w Łodzi testów znacznie się zwiększy. Pracownicy Bionanoparku będą do dyspozycji lekarzy przez cały okres funkcjonowania laboratorium.

Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy