Reklama

Reklama

Pierwszy taki dom w Łodzi. Tutaj pomoc otrzymują ci najsłabsi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwszy taki dom w Łodzi. Tutaj pomoc otrzymują ci najsłabsi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TuLokalni Pierwszy w Łodzi Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z głęboką niepełnosprawnością działa od lutego 2019 roku. Zapewnia kompleksową pomoc osobom dotkniętym niepełnosprawnością intelektualną. Jak informują władze placówki, w Domu są jeszcze wolne miejsca. 

Reklama

To pierwsze takie miejsce na mapie Łodzi. Miejsce, gdzie spotykają się i są zaspokajane potrzeby nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale także ich opiekunów. Nie od dziś wiadomo, że zajmowanie się osobą niepełnosprawną to duże wyzwanie. I nie ma wtedy znaczenia, że chory to rodzic, brat, siostra lub małżonek. Niepełnosprawność nie różnicuje nikogo.

Dom dla wszystkich, gdzieś w Łodzi

Środowiskowy Dom Samopomocy mieści się na ulicy Staszica 1/3 w Łodzi. Prowadzi go Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Sama placówka działa od niedawna – jeszcze rok temu nikt nie myślał, że takie miejsce może pojawić się w Łodzi.

Dom zaczął funkcjonować w lutym tego roku, w ramach rządowego programu “Za życiem”. Co wyróżnia go spośród innych tego typu placówek w mieście? Jest miejscem, gdzie pomoc mogą uzyskać nawet osoby bardzo głęboko upośledzone oraz te, które zostały dotknięte niepełnosprawnością sprzężoną (przy czym jedna z nich musi być szeroko rozumianą niepełnosprawnością intelektualną lub chorobą psychiczną).

Do tej pory łodzianie z niepełnosprawnościami byli skazani na przebywanie w swoich domach, bez możliwości nauczenia się jak radzić sobie z codziennością. Od lutego tego roku mogą skorzystać z pomocy ŚDS i nauczyć się funkcjonować w takim stopniu, w jakim umożliwi im ich choroba.

Dom jest placówką dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami. Każdego dnia od 8.00 do 16.00 jego podopieczni mogą uczyć się samoobsługi, prostych czynności dnia codziennego lub po prostu spędzić miło czas. Na miejscu istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Opiekunowie chętnie wychodzą z podopiecznymi na spacer, urządzają ogródek lub po prostu rozmawiają. W tym miejscu każdy znajduje, czego mu potrzeba.

W wyjątkowych sytuacjach placówka zapewnia transport dla chorych.

Obecnie z oferty placówki korzysta 20 osób. Wciąg jest jeszcze kolejnych 20 wolnych miejsc. ŚDS czeka na kolejne osoby potrzebujące pomocy. Co ważne, mogą być to także osoby leżące. Z oferty Domu mogą skorzystać wyłącznie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Źródło: EKAI

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy