Twórczość Konrada Krzyżanowskiego wciąż mało znana

Autor:
ż.p.
2019-07-19 16:52 Aktualizacja: 2019-07-19
wydarzenie
2019-05-10 (10:00)
-
2019-09-01 (18:00)

Muzeum Pałac Herbsta proponuje, by pochylić się nad twórczością młodopolskiego malarza – Konrada Krzyżanowskiego.

Pałac Herbsta - fot. arch. Muzeum Sztuki Pałac Herbsta - fot. arch. Muzeum Sztuki

Od 10 maja w Muzeum Pałac Herbsta czynna jest wystawa pod tytułem „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i Ekspresje”. Jest to pierwsza od lat monografia twórczości tego mało znanego, choć niezwykle interesującego malarza i pedagoga. Artysta podczas swojej działalności na początku XX wieku nie zabiegał o rozgłos, mimo to był doceniany przez środowisko warszawskiej bohemy. Również współcześnie twórczość Krzyżanowskiego pozostaje owiana pewną tajemnicą, z tego powodu organizatorzy wystawy pragną przybliżyć świat jego artystycznej wyobraźni wszystkim zainteresowanym.

Sztuka dla Krzyżanowskiego była możliwością do dzielenia się własnymi doświadczeniami, nie medium wykorzystywanym w celu zdobycia poklasku. Do końca pozostał wierny stylowi wypracowanemu na początku swojej twórczej drogi, finezyjnie korzystając z dobrodziejstw młodopolskiego symbolizmu. Do świadomości odbiorców wkradł się jako przedstawiciel wczesnego ekspresjonizmu. Krzyżanowski najczęściej tworzył dzieła o silnym ładunku emocjonalnym, a jego styl charakteryzowała wyrazistość, co czyniło twórczość artysty rozpoznawalną.

Swój autorytet w dziedzinie sztuki malarskiej wykorzystywał w działalności pedagogicznej. Był współtwórcą warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, prowadził również prywatną szkołę malarską, czym przyczynił się do rozwoju nowoczesnego malarstwa w Polsce. Współpracował i przyjaźnił się także z artystami tworzącymi dla czasopisma „Chimera” – jednego z popularniejszych miesięczników poświęconych literaturze i sztuce. Wystawę można oglądać do 1 września br.


Źródło: Muzeum Sztuki

0.17428398132324