Reklama

Kto haniebnie zanieczyścił chemikaliami rzekę Olechówkę? Sprawca wykryty [ZDJĘCIA]

Autor:
Tomasz Talaga
2020-01-14 13:53

Pracownicy Zarządu Wodociągów i Kanalizacji zidentyfikowali sprawcę zanieczyszczenia chemikaliami wód rzeki Olechówki przepływającej przez południowe krańce Łodzi.

Skażenie wód rzeki Olechówki (fot. ZWiK) Skażenie wód rzeki Olechówki (fot. ZWiK)

Skażenie wody, do którego doszło w rzecze Olechówce, doprowadziło do zniszczenia życia biologicznego. Jak okazało się po poszukiwaniach i znalezieniu sprawcy, chemikalia pochodziły ze zrzutu ścieków z samochodu asenizacyjnego do kanału deszczowego. Stamtąd toksyczne nieczystości trafiły do rzeki Olechówki.

Pracownicy ZWiK namierzyli jedną z firm zajmujących się utylizacją ścieków w jednej z podoczyszczalni wód deszczowych przy ul. Tomaszowskiej w Łodzi. Odnaleziono studzienkę kanalizacyjną, do której zrzucano nieczystości z beczkowozu. Sprawców przyłapano na gorącym uczynku, po czym na miejsce została wezwana policja oraz urzędnicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z miejsca zostały także pobrane próbki do analizy laboratoryjnej.

Przypomnijmy, że zrzucanie zawartości zbiorników samochodów asenizacyjnych dozwolone jest wyłącznie w zlewni przy ul. Sanitariuszek. Czynność ta wykonana w każdym innym miejscu jest przestępstwem. ZWiK wypowiedział firmie-sprawcy zdarzenia umowę na odbiór ścieków w trybie natychmiastowym, wniósł do Prezydenta Miasta wniosek o odebranie zezwolenia na prowadzenie działalności odbioru i transportu nieczystości ciekłych. ZWiK będzie także domagał się odszkodowania za zniszczenie podoczyszczalni wód deszczowych przy rzece Olechówce i poniesienia kosztów utylizacji szkodliwych dla środowiska ścieków.

ZWiK w Łodzi posiada specjalistyczny sprzęt do wykrywania nielegalnych zrzutów ścieków, w tym samojezdne roboty z kamerami do monitoringu kanałów, autosamplery do samoczynnego poboru próbek oraz profesjonalne laboratorium do analiz ścieków. Ważne jest także, że pracownicy ZWiK posiadają wieloletnie doświadczenie i doskonałą znajomość łódzkiej sieci kanalizacyjnej liczącej 2000 km. Jednocześnie pracownicy apelują, aby zgłaszać wszystkie nielegalne działania związane z wprowadzaniem do sieci kanalizacyjnej niedozwolonych ścieków: do studzienki kanalizacyjnej, wpustu ulicznego czy bezpośrednio do rzeki czy rowu melioracyjnego. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze służbami miejskimi: Strażą Miejską, ZWiK (tel. alarmowy 994), Policją lub Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Źródło: ZWiK

Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4011
Reklama
Reklama
0.19457507133484