Nowoczesne pojazdy i sprzęt o wartości 1,3 mln zł dla łódzkich OSP [ZDJĘCIA]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-08-09 11:41

Sprzęt do ratowania ludzkiego życia, ale przede wszystkim trzy nowe pojazdy strażackie trafiły w czwartek, 8 sierpnia br. do łódzkich Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zakup sprzętu dla łódzkich OSP o wartości 1,3 mln złotych wskazali w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Łodzi. / Fot. źródło: UMŁ Zakup sprzętu dla łódzkich OSP o wartości 1,3 mln złotych wskazali w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Łodzi. / Fot. źródło: UMŁ

Ciężki pojazd do działań ratowniczo-gaśniczych, mikrobus służący do interwencji w sytuacjach wiatrołomów, a także przyczepa ze specjalistycznym namiotem pneumatycznym, z przeznaczeniem do zabezpieczania masowych zdarzeń, jak np. karambole czy klęski żywiołowe – od teraz mogą wykorzystywać łódzcy strażacy-ochotnicy. Nowoczesne pojazdy specjalistyczne są wyposażone w węże gaśnicze i pompy służące do usuwania wody z zalanych miejsc, a także urządzenia niezbędne dla działań ratownictwa medycznego.

Tego chcieli łodzianie

Zakup sprzętu dla łódzkich OSP o wartości 1,3 mln złotych wskazali w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Łodzi. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, podkreśla, że zakup nowoczesnych samochodów dla OSP jest bardzo dobrą inwestycją:

- Cieszę się, że łodzianie tak zdecydowali. To lokata w nasze bezpieczeństwo. Życzę, aby ten nowoczesny sprzęt jak najdłużej, aczkolwiek jak najrzadziej, służył wszystkim mieszkańcom Łodzi. Mam nadzieję, że nie będzie potrzebny, ale jeśli zajdzie taka konieczność, to będziecie z niego korzystać, by bronić naszego mienia, zdrowia i życia. Chylę czoła przed tym, co robiciepowiedziała prezydent Zdanowska.

Wsparcie trzech łódzkich OSP

Kluczyki do nowego, ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego marki Sania, otrzymało OSP Łódź-Wiskitno. Wóz o wartości 1,1 mln złotych znakomicie nadaje się do gaszenia pożarów w dużych obiektach przemysłowych.

Ochotnicy z jednostki Łódź-Mikołajew otrzymali mikrobus marki Ford Transit Custom MCA Trend Kombi, wart 150 tys. zł. Przez okres pięciu lat oba pojazdy będą formalnie stanowiły własność miasta, a po tym okresie zostaną przekazane jako darowizna dla OSP.

Zakup specjalistycznej przyczepy ratownictwa medycznego dla OSP-Retkinia będzie natomiast możliwy dzięki sfinansowanej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ dotacji w kwocie 65 tys. zł. Po rozliczeniu dotacji w tym roku, przyczepa również stanie się własnością OSP.

Urząd Miasta Łodzi zapowiada, że następna transza sprzętu wskazanego do zakupu w ramach budżetu obywatelskiego zostanie przekazana łódzkim Ochotniczym Strażom Pożarnym już pod koniec sierpnia br.

Źródło: UMŁ

0.1469419002533