Reklama

Tak zmienia się zabytkowy budynek szkoły przy ul. Jaracza w Łodzi [ZDJĘCIA]

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-12-11 13:32

Nie tylko odnowiona fasada, ale także sale lekcyjne, winda i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a na dziedzińcu nowe boisko, zielony skwer i siłownia – wszystko to będzie czekało na młodzież ze Śródmieścia Łodzi w zrewitalizowanym zabytkowym obiekcie szkoły przy ul. Jaracza 26.

Dobiega końca generalny remont budynku szkoły przy ul. Jaracza 26 w Łodzi. / Fot. Stefan Brajter, UMŁ Dobiega końca generalny remont budynku szkoły przy ul. Jaracza 26 w Łodzi. / Fot. Stefan Brajter, UMŁ

- Zabytkowy budynek powstał w 1923 r. w ramach akcji "Budowy Szkół" z funduszy Magistratu Miasta Łodzi. Autorem projektu był wybitny architekt Wiesław Lisowski. Nieruchomość zachowa swoją funkcję użyteczności publicznej, przed rewitalizacją zlokalizowana była tam szkoła ponadpodstawowa, natomiast teraz swoją siedzibę będzie tu miała szkoła podstawowa - przypomina Olga Kassyańska, koordynator programu Rewitalizacji Obszarowej, ZIM.

W ramach remontu szkoły przy ul. Jaracza 26 jest odnawiana fasada budynku, ale także sale lekcyjne. Niektóre przestrzenie zyskują zupełnie nowe funkcjonalności. Pomieszczenia wewnątrz budynku będą nieznacznie przebudowane.

- Już ukończyliśmy prace na I i II kondygnacji, wyremontowane są sale lekcyjne z odrestaurowanymi zabytkowymi drzwiami. Obecnie kończymy prace przy windzie, w piwnicach i na dziedzińcu. Możemy też oglądać odnowioną elewację budynku od strony zachodniej, w ciągu dwóch tygodni ukończymy prace przy elewacji od strony ulicy Stefana Jaracza - dodaje Marcin Bajerski, VIK-BUD Sp. z o.o.

W budynku i na dziedzińcu szkoły zostaną urządzone siłownie, zewnętrzna w formie ogrodzonej stacji street workoutu. Nowe boisko będzie służyło uprawianiu przez młodych różnorakich dyscyplin, m.in. koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Podwórze będzie wyłożone dwoma rodzajami kostki, pojawi się też trawnik.

- Rewitalizacja to m.in. wykorzystanie potencjału miejsca. Inwestycja prowadzona w tej przestrzeni jest doskonałym tego przykładem. Przez ostatni rok pracowaliśmy nad kompleksową modernizacją budynku. Zakres robót obejmował remont oraz naprawę sieci wodnej i gazowej. Przebudowana została sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Szkoła będzie podłączona do sieci centralnego ogrzewania oraz uzyska dostęp do światłowodu, który jest technologią gwarantującą szybki transfer danych - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W obiekcie pojawi się winda i rampy, dzięki którym szkoła będzie przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku ma być przeniesione od strony pasażu łączącego ul. Jaracza z ul. Włókienniczą (tzw. pasaż Majewskiego). Koszt inwestycji to 13 258 170,00 zł, a jej zakończenie jest planowane na początku przyszłego roku.

Źródło: UMŁ

Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
3965
Reklama
Reklama
0.18016910552979