Przygotowania do Zielonego Expo idą pełną parą: nowe nasadzenia na Wschodniej. Czym żyje miasto?

Autor:
Tomasz Talaga
2019-08-12 17:43

Choć organizacja Zielonego Expo nie jest bezpośrednio wiązana z okolicami ulicy Wschodniej, to jednak w praktyce oba zjawiska (wystawa ogrodnicza i remontowana ulica) mają ze sobą wiele wspólnego. Właśnie odnotowaliśmy (co dokumentujemy zdjęciami), że to właśnie ulica Wschodnia znalazła się w awangardzie przygotowań do światowej wystawy.  

Aby docenić nowe obszary zielone wystarczy przyjąć tylko odpowiednią perspektywę oglądu rzeczywistości. (fot. redakcja) Aby docenić nowe obszary zielone wystarczy przyjąć tylko odpowiednią perspektywę oglądu rzeczywistości. (fot. redakcja)

Spacerując po remontowanym odcinku ulicy Wschodniej (a można tam, pomimo skomplikowanych remontów, spacerować bez przeszkód) odnotujemy wiele nowych nasadzeń ogrodniczych i elementów tzw. małej architektury - w tym wypadku także o charakterze ogrodniczym. Znajdziemy tam zatem mini-kopce, na których bujnie rozrasta się roślinność. Kopce stoją w stanie nienaruszonym od wielu tygodni, a o ich bezpieczeństwo dba solidne ogrodzenie rozciągające się wokół oraz czujne oczy okolicznych mieszkańców dbających o miejscową zieleń. Nie bez znaczenia jest fakt, że na opisywanym odcinku nie odbywa się praktycznie żaden ruch samochodowy, a prace remontowe, planowane od niepamiętnych czasów w tym miejscu, dawno ustały. Dzięki tym wszystkim sprzyjającym okolicznościom udaje się nie tylko zwiększać zasoby powierzchni zielonych w mieście, ale także testować nowe rozwiązania przydatne w projektowaniu znacznie większych i bardziej wymagających przestrzeni ogrodniczych, szykowanych do ekspozycji w innych częściach miasta. 

Na koniec akcent nieco polemiczny, dodajmy z redakcyjnym kolegą. Otóż w informacji Niekończący się remont ulicy Wschodniej redaktor mylnie opisał stan ulicy jako „krajobraz księżycowy”. Mamy bowiem w wielu miejscach tej znanej, jednej z najstarszych łódzkich ulic, wiele zieleni. Dodajmy, zieleni młodej. Nie możemy więc wyłącznie krytykować, spójrzmy na to miejsce z innej perspektywy: nigdy dotąd ulica Wschodnia nie przeżywała takiego rozkwitu bujnej roślinności jak obecnie. I to należy odnotować jako ewidentny sukces. 

0.14710998535156