Reklama

Bliżej do drugiego związku metropolitalnego w Polsce. Jego sercem ma być Łódź

Autor:
M.B.
2020-01-10 17:00

Senacka komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała propozycję senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego dotyczącą utworzenia Łódzkiego Związku Metropolitalnego. Do marszałka senatu wpłynął wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie tego projektu. 

Urząd Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej (fot, UMŁ) Urząd Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej (fot, UMŁ)

Komisja, której szefem jest Krzysztof Kwiatkowski, podjęła w środę, 8 stycznia decyzję o tym, aby zawnioskować do marszałka senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dla projektu ustawy o Łódzkim Związku Metropolitalnym.

Przewodniczący komisji, który jest jednocześnie autorem projektu, nie krył zadowolenia po ogłoszeniu wyników głosowania w komisji. Propozycja została przyjęta jednogłośnie.

Czy w naszym regionie możliwe jest utworzenie związku metropolitalnego? Z prawnego punktu widzenia, tak. Wymogi formalne to minimum 1 mln mieszkańców oraz teren spójny pod względem powiązań funkcjonalnych. Łódź wraz z miastami i gminami z 4 okalających ją powiatów spełnia te wymagania. Nie ma więc przeszkód proceduralnych, aby w sercu Polski powstał drugi, po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z województwa śląskiego, związek metropolitalny.

Utworzenie ŁZM daje możliwość otrzymania dodatkowych środków na rozwój Łodzi i gmin wchodzących w jego skład. Według wyliczeń byłaby to kwota rzędu ok. 200 mln złotych z tytuły dodatkowego, 5-procentowego udziału związku we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowo, w strukturze funduszy europejskich znajdują się specjalne kwoty przeznaczony tylko dla projektów realizowanych przez związki metropolitalne. Dzięki nim Łódź i okalające ją gminy mogłyby w większym stopniu inwestować np. w przedsięwzięcia komunikacyjne.

O tym, jak ważnym źródłem finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego mogą być pieniądze unijne z puli dla związków metropolitalnych przekonuje Krzysztof Kwiatkowski:

- Do tej pory Polska z tych środków prawie nie korzystała, bo funkcjonuje tylko jedna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Łódzka metropolia ma szanse być drugą - powiedział były prezes Najwyższej Izby Kontroli

Bez wątpienia powstanie ŁZM umożliwiłoby wchodzącym w jego skład gminom silniejszą pozycję w rozmowach z rządem centralnym na temat, chociażby, obciążeń fiskalnych przy realizowaniu polityki rządowej na szczeblu samorządowym. Związek umożliwia także łatwiejsze planowanie i koordynowanie inwestycji znajdujących się na terenach sąsiadujących gmin, a także - większe możliwości w zakresie promowania regionu.

Pierwszy krok ku realizacji projektu Krzysztofa Kwiatkowskiego został poczyniony właśnie w środę, 8 stycznia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w lutym 2020 roku Senat będzie głosował nad projektem ustawy. Jeśli izba wyższa parlamentu zagłosuje za Łódzkim Związkiem Metropolitalnym, wtedy projekt ustawy trafi do Sejmu. Jeśli zostanie on przyjęty do końca czerwca 2020 roku, to z dniem 1 stycznia 2021 roku ŁZM zacznie prawnie funkcjonować.

Źródło: Niezależna

Polecamy: Łódzki Rower Publiczny nie wystartuje do czerwca! Ogłoszono kolejny przetarg
Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4011
Reklama
Reklama
0.18577694892883