Reklama

Reklama

100-letnia „Wigencja” przy ul. Sienkiewicza przejdzie generalny remont. Jakie nowe przeznaczenie zyska budynek?

Opublikowano: pt, 4 cze 2021 23:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Startuje przebudowa 100-letniej „Wigencji”, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z firmą Mostostal Warszawa. Budynek po remoncie zostanie przystosowany do zupełnie nowych funkcji - posłuży najmłodszym łodzianom. 

Rusza remont „Wigencji” przy ul. Sienkiewicza. Budynek będzie siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży

Po zakończeniu przebudowy zabytkowe budynki fabryki „Wigencja” staną się nową siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. W kompleksie swoje miejsce znajdzie również teatr „Pinokio”.  Powstaną tutaj dwie nowoczesne sale teatralne, przestronne foyer, pracownie twórcze, garderoby, sale edukacyjne oraz restauracja.

!reklama!

Startuje bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja, która pozwoli nam ożywić tę część miasta. Duża kubatura pofabrycznych budynków „Wigencji” pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch profesjonalnie wyposażonych scen teatru, ale również na stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się tutaj mieściły pracownie twórcze, w których uzdolnione artystycznie dzieci uzyskają dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu oraz wykwalifikowanych instruktorów. Zależy nam, aby to było miejsce dostępne dla wszystkich uzdolnionych dzieci, niezależnie od statusu ich rodziców. Dwa miesiące temu mówiliśmy o Centrum Seniora, które lada moment zacznie funkcjonować po sąsiedzku. Doskonałym uzupełnieniem przemian dokonujących się w tym miejscu jest remont tej niezwykłej fabryki. Cieszy mnie, że wykonawcą i gwarantem powodzenia tego wyzwania jest Mostostal Warszawa firma, która z sukcesem przeprowadziła remont kamienicy przy ul. Tuwima 46 – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi

W kompleksie zrewitalizowanej „Wigencji” znajdzie się również przestrzeń dla stowarzyszeń artystycznych. Będą się w nim mieściły różnego typu warsztaty i pracownie artystyczne. Powstanie również biblioteka i księgarnia dla najmłodszych łodzian.

Nie zabraknie też przestrzeni komercyjnych, takich jak restauracja, w której rodzice będą mogli wygodnie poczekać na swoje pociechy, a po zajęciach zjeść
z nimi obiad. Wnętrza „Wigencji” będą połączeniem industrialnego charakteru z nowoczesnością. Projekt przewiduje zachowanie niskiej hali z dachem szedowym oraz dobudowanie nowych obiektów.

Mostostal przejmie plac budowy już w najbliższych dniach. Zakończenie prac przewidziane jest na przełom 2022 i 2023 roku. Koszt inwestycji to blisko 42 mln zł.

Polecamy: Kto wprowadzi się do zabytkowej willi przy ul. Sienkiewicza? W lutym poznamy kolejne szczegóły remontu

Remont „Wigencji” przy ul. Sienkiewicza w Łodzi. Jak przebiegnie modernizacja obiektu?

Warto podkreślić, że projekt rewitalizacji „Wigencji” zakłada nie tylko zachowanie istniejącej zieleni, ale również dosadzenie nowych drzew i krzewów. Na terenie wokół zrewitalizowanej fabryki posadzonych zostanie 10 klonów polnych „Carnival”, 5 klonów zwyczajnych „Crimson Sentry”, 7 śliw wiśniowych „Pissardii”, a 8 rosnących tam drzew zostanie przesadzonych zgodnie z projektem zazielenienia terenu. Posadzone zostaną również krzewy (Lilak Meyera), które zajmą łącznie powierzchnię 50 m kw. oraz byliny i trawy na powierzchni blisko 670 m kw.

W ramach inwestycji powstanie również przebicie do OFF Piotrkowska. Będzie to ciąg pieszo-jezdny, pełniący również funkcję drogi pożarowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.