Cztery szpitale - w Łodzi, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim, otrzymały respiratory. Było to osiem respiratorów transportowych i trzy stacjonarne.
!reklama!
Trzy respiratory transportowe dostał Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej - Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.
- Od kwietnia, jako Województwie Łódzkie, realizujemy duży program opiewający na ponad sto milionów złotych ze środków Unii Europejskiej i ze środków własnych województwa. W ramach tego programu do szpitali w naszym regionie trafiają respiratory, kardiomonitory, odzież ochronna, kombinezony – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Wychodzimy już z najgorszego zagrożenia, ale przecież wszyscy wiemy, że w szpitalach nadal są pacjenci, którzy są chorzy. Służba zdrowia i personel medyczny w dalszym ciągu potrzebują wsparcia, dlatego dalej będziemy starali się doposażać nasze szpitale.
W kolejny respirator wzbogacił się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi.
- Bardzo się cieszę, że do szpitali trafią respiratory, które stały się symbolem walki o pacjentów narażonych na Covid-19, ale trzeba pamiętać, że Zarząd Województwa Łódzkiego kupił i kupuje także kardiomonitory i pompy infuzyjne. Ten sprzęt, który stanowi wyposażenie intensywnej terapii, pomaga chorym w dojściu do zdrowia – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk.
Zakup respiratorów to część projektu unijnego. Zadanie jest realizowane za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (93,5 mln zł) i Budżetu Państwa (16,5 mln zł). Już w kwietniu dwa szpitale wojewódzkie otrzymały pierwszą partię kardiomonitorów za 1,1 mln zł - dziewięć dostarczono do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi i 21 do szpitala w Zgierzu. Realizowanych bądź procedowanych jest też 25 innych umów na zakup środków ochrony osobistej, sprzętu i aparatury medycznej oraz ambulansów na kwotę ponad 26,7 mln złotych.
Z kolei z Europejskiego Funduszu Społecznego (6,2 mln zł) i Budżetu Państwa (1,1 mln zł) finansowany jest projekt, w którym kupowane są środki ochrony indywidualnej. Pomiędzy siedem placówek leczniczych rozdzielone zostały już kombinezony ochronne, maseczki chirurgiczne, przyłbice, rękawice, pościel jednorazowa, ubrania operacyjne i ubrania jednorazowe za kwotę blisko 1,3 mln zł. Realizowane są kolejne zlecenia. Urząd Marszałkowski wspiera przy tym firmy z naszego województwa. Wśród nich jest Wamatex z Aleksandrowa Łódzkiego działającą w branży tekstylnej od 1992 roku oraz firma ANS Sylwester Jurek z Ksawerowa istniejącą na rynku od ponad 20 lat.
- To dla nas bardzo ważne zlecenie, bo każde zlecenie, każdy klient to pomoc w trudnych czasach pandemii. Ale zlecenie od pana marszałka ma znaczenie szczególne, bo jest dedykowane dla mniejszych i większych firm w województwie łódzkim. Chcemy, by nasze certyfikowane wyroby były w szpitalach i wszystkich miejscach, gdzie przydadzą się do ochrony zdrowia – powiedział Andrzej Wieczorek, właściciel firmy Wamatex z Aleksandrowa Łódzkiego.
Jak mówi marszałek Grzegorz Schreiber, współpraca z producentami z naszego regionu, którą w sprawie szycia kombinezonów ochronnych nawiązuje Zarząd Województwa Łódzkiego, już przynosi efekty.
- Myślę, że do końca wakacji do szpitali trafi ponad 30 tysięcy kombinezonów, a jeśli będzie zapotrzebowanie na większą ilość, to również uda nam się to zapewnić, jesteśmy na to przygotowani – powiedział Grzegorz Schreiber.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.