reklama
reklama

320 mld USD kwartalnych strat z powodu koronawirusa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

320 mld USD kwartalnych strat z powodu koronawirusa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Gigantyczne straty handlowe i to tylko w pierwszym kwartale 2020 prognozuje Euler Hermes.
reklama

320 mld USD strat na początek 2020

Według Euler Hermes koronawirus spowoduje 320 mld USD kwartalnych strat handlowych.

!reklama!

Według najnowszych obliczeń Euler Hermes istniejące środki ograniczające rozprzestrzenianie epidemii Covid-19 stanowią już w tej chwili odpowiednik +0,7 p.p. dodatkowych taryf celnych na towary. Eksperci ubezpieczyciela szacują, że straty z tytułu epidemii w handlu towarami i usługami mogą osiągnąć wielkość nawet 320 mld USD na kwartał.

Według Euler Hermes, straty eksportowe powinny sięgnąć ogółem 161 mld USD, jako że popyt z Chin i Europy pozostanie wyraźnie zablokowany do końca kwietnia. Założenie w odniesieniu do usług sprowadza się z kolei do znacznej redukcji turystów z i do Chin, Włoch, ale też bardziej ogólnie, w Europie, do czego jeszcze należy dodać znaczące spowolnienie w usługach transportowych. Ubezpieczyciel prognozuje, że powrót do normalnych poziomów działalności będzie przebiegał stopniowo, pociągając za sobą straty eksportowe w wysokości 125 mld USD w przypadku turystyki i 33 mld USD w zakresie usług transportowych.

Wstrząs handlowy jest już teraz widoczny na wczesnych wskaźnikach handlowych, które sygnalizują zastój w handlu w ujęciu ilościowym i to zarówno w I kw. (-2.5% kw./kw. w stosunku rocznym), jak i w II kw. (-1%) 2020 r. Po lekkim odbiciu o 1,6% w IV kw. 2019 r. eksperci ubezpieczyciela spodziewają się, że handel światowy skurczy się nawet o -2,5% w I kw. (kw./kw. w stosunku rocznym) i z pewnością osiągnie wielkość ujemną także w II kw. Autorski wskaźnik ekonomistów Euler Hermes – Trade Momentum pokazuje, że handel w ujęciu ilościowym spadł ponownie w styczniu 2020 r. i zmniejszył się także w lutym, w następstwie fatalnych raportów z działalności w Chinach, ale też redukcji nowych zamówień eksportowych w innych miejscach, zwłaszcza w Europie i Azji.

Mocny dolar, niższe ceny surowców oraz spadek popytu będzie utrzymywał nominalną wymianę handlową w recesji przez cały 2020 rok. Spadek indeksu cen surowców S&P GSCI o -10% od początku epidemii Covid-19 sygnalizuje kontynuację presji deflacyjnej z 2019 r. To z kolei będzie wywierać presję na obniżenie cen. W ujęciu wartościowym handel także skurczy się w pierwszej połowie roku, utrzymując przez cały rok wartość w ujemnych obszarach, po wcześniejszym -1,5% w 2019 r.


Źródło: Multi AN

Przedsiębiorcy łódzcy, którzy prowadzą biznes w Chinach, ale też w całej Azji, mają poważny problem. Przesyłki docierają ze sporym opóźnieniem, a wyjazdy służbowe w kierunku wschodnim mogą skończyć się w najlepszym wypadku kilkutygodniową kwarantanną, co dla właścicieli, czy kadry zarządzającej jest fatalną informacją.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama