reklama
reklama

Aleja Zasłużonych w Łodzi. Oni złotymi zgłoskami zapisali się w historii miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŁódzka Alej Zasłużonych znajduje się na Cmentarzu Komunalnym na Dołach. W rzędach tworzących ją pomników znajdziemy nazwiska osób zasłużonych dla łódzkiej kultury, nauki, sportu czy polityki. Ich sława znacznie wykraczała poza granice miasta czy województwa.
reklama

Spoczęli w łódzkiej Alei Zasłużonych 

Najstarsze groby na cmentarzu na Dołach pochodzą z początku dwudziestego wieku. Szybko okazało się, że jego teren powiększa się o kolejne pomniki przyporządkowane do różnych obrzędów religijnych – katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Na Dołach znajdziemy też groby baptystów, zielonoświątkowców czy mariawitów. 

Aleja Zasłużonych cmentarza na Dołach znajduje się w jego komunalnej części. To główna aleja biegnąca tuż przy kaplicy. Spoczęły w niej osoby, które w szczególny sposób zaznaczyły swoją obecność w historii – mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia na polu kultury, sztuki, nauki, sportu i polityki.  

reklama

Jednym z wielkich ludzi sceny, który spoczął w Alei był aktor Bogusław Sochnacki, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez długie lata swoją zawodową karierę związał z teatrem – najpierw Teatrem Starym w Krakowie, później z Teatrem im. Stefana Jaracza a następnie z Teatrem Nowym. Przechodząc aleją natkniemy się również na nazwisko innego aktora związanego z Teatrem Nowym – Jerzego Krasunia. Mimo, że był krakowianinem, w jego sercu zrodziła się miłość do Łodzi. W łódzkiej Alei Zasłużonych ma pomnik uhonorowany w nazwie jednej z łódzkich ulic reżyser filmowy Wojciech Jerzy Has. W Łodzi spędził wiele lat życia m.in. piastując stanowisko rektora Łódzkiej Filmówki. Nieopodal znajdziemy grób innego rektora Szkoły Filmowej – rodowitego łodzianina, Jerzego Woźniaka. 

reklama

Jego sportowe osiągnięcia były powodem dumy dla wszystkich Polaków. W Alei znajdziemy nagrobek Andrzeja Niemczyka, trenera siatkarskiego osławionego przede wszystkim za sprawą sukcesów na Mistrzostwach Europy z naszymi „Złotkami”. W tej części cmentarza odszukać można grób maestry Teresy Żylis-Gary. Artystka przez kilkanaście sezonów występowała na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śpiewała obok takich sław jak Luciano Pavarotti, Wiesław Ochman czy Jose Carreras. Była związana z Akademią Muzyczną w Łodzi. 

Wśród wybitnych nazwisk znalazł się patron przebiegającej obok cmentarza alei. Grzegorz Palka był łódzkim symbolem „Solidarności” i prezydentem miasta od roku 1990. Zmarł w tragicznym wypadku samochodowym, w którym życie stracił również jego syn. Na Dołach spoczęli też wybitni prawnicy związani z Uniwersytetem Łódzkim m.in. prof. Janusz Borkowski, sędzia Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

reklama

W 2021 roku zmarł Janusz Tryzno, wybitny grafik, rysownik, malarz, animator życia kulturalnego, twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Obok jego pomnika znajdziemy grób innej wyjątkowej dla wielu mieszkańców osoby. Na początku października 2022 roku w Alei Zasłużonych spoczęła Sylwia Kurzela, dziennikarka radiowa kojarzona z anteny radia ESKA, aktywistka, społeczniczka walcząca o prawa kobiet i mniejszości, miłośniczka zwierząt.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama