reklama
reklama

Anja Rubik przyjechała do Łodzi. Prowadzi kampanię "Bye bye HPV" [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Anja Rubik przyjechała do Łodzi. Prowadzi kampanię "Bye bye HPV" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Anja Rubik przyjechała do Łodzi z ważna akcją | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźAnja Rubik pojawiła się w Łodzi z kampanią „Bye bye HPV”, mającą na celu zwrócenie uwagi na zdrowie mieszkańców, w szczególności dzieci. Chodzi o szczepienia na HPV, a Anja Rubik jako założycielka i ambasadorka Fundacji SEXEDPL zachęca do udziału w szczepieniach, które będą prowadzone w szkołach.
reklama

Statystyki w Polsce są nieciekawe. 6 kobiet dziennie dowiaduje się o raku szyjki macicy, 4 kobiety dziennie tracą życie z powodu tej choroby, a HPV to nie tylko rak szyjki macicy

- Anja Rubik. 

Trzy tysiące szczepionek trafi do łódzkich szkół

Na początku tego roku Fundacja SEXEDPL wystartowała z ogólnopolską kampanią „Bye bye HPV”, gdzie informuje o wirusie i edukuje na temat szczepień profilaktycznych dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Refundowane szczepienia przeciwko HPV trafią do łódzkich szkół. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo i w przyszłości pomóc wyeliminować niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem HPV. Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak akcja ma na celu zachęcenie rodziców do zapisów dzieci, dopóki mogą zaszczepić się bezpłatnie. Akcję rozpoczęto na początku 2024 roku w Warszawie, a teraz obejmie także Łódź.

reklama

Mamy na ten moment trzy tysiące szczepionek dla naszych uczniów od 9 do 14 lat w szkołach podstawowych. Te szczepienia będą odbywały się w szkołach, więc jeżeli będzie tylko zgoda rodzica, nie będzie trzeba nigdzie jeździć. 

- mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Co istotne szczepienie nie jest przewidziane tylko dla dziewcząt, ale także dla chłopców. Zaszczepić mogą się także dorośli, jednak poza grupą wiekową 9-14 lat szczepienie jest płatne.

Walczyliśmy o to, żeby szczepienia odbywały się w szkołach i tak się dzieje, walczyliśmy o to, by poszerzyć grupę bezpłatnych szczepień i ta grupa została poszerzona o dwa roczniki, oczywiście walczymy, żeby ją jeszcze poszerzyć, by raporty dla lekarzy o szczepieniach zostały uproszczone i by przychodniom opłacało się szczepić w szkołach. 

reklama

- mówi Anja Rubik.

Anja Rubik podkreśla, że sama się zaszczepiła, podobnie jak pracownicy Fundacji SEXEDPL.

Szczepionka jest bezpieczna, na całym świecie zaszczepiło się ponad 80 mln dziewcząt i kobiet, każdy może się zaszczepić w każdym wieku.  Naszym największym sukcesem byłoby zaszczepienie między 70 a 80 procent naszego społeczeństwa 

- dodaje modelka.

Polska może być jak Australia

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV to nie tylko profilaktyka przed rakiem szyjki macicy, ale także innych nowotworów. 

Niestety wirus HPV zbiera bardzo duże żniwo, bo to nie są tylko i wyłącznie raki szyjki macicy, ale również raki gardła i krtani, gdzie raków jest mało, bo prawie 4600 przypadków rocznie, raki odbytu, raki penisa – 500 przypadków rocznie. Bardzo duża grupa osób, które mają wirusa, umierają z powodu infekcji, a potem z powodu nowotworów. 

reklama

- mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, ginekolog i seksuolog. 

Jak podkreśla specjalista, szczepienia mają zapobiec infekcji, a to sprawi, że nie pojawi się nowotwór. 

Wirus dotyczy każdego z nas, kto jest aktywny seksualnie i funkcjonuje w społeczeństwie, bo ten wirus może być przenoszony drogą dotykową, jeśli dzisiaj się zaszczepimy, to efekty tego szczepienia w postaci zmniejszenia ilości infekcji zobaczymy dopiero za kilka lat.

- dodaje.

Profesor Nowosielski podkreśla, że m.in. w Australii szczepienia wprowadzono w 2007 roku, a w efekcie drastycznie zmniejszyła się liczba osób chorujących na nowotwory wywoływane przez wirus HPV. Badania nad szczepionką prowadzone są od 25 lat.

Dlaczego szczepimy dzieci w wieku 9 do 14 lat? Dlatego, że te osoby nie mają kontaktu z wirusem, a szczepionka najlepiej działa w momencie kiedy zyskamy tą odporność przed kontaktem z wirusem.

- podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama