Reklama

Bezpieczeństwo znajdują w Łodzi. Ile ukraińskich uchodźczyń urodziło tu dzieci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Bezpieczeństwo znajdują w Łodzi. Ile ukraińskich uchodźczyń urodziło tu dzieci?  - Zdjęcie główne

Ile dzieci ukraińskiego pochodzenia w tym roku przyszło na świat w Łodzi? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Do Łodzi przyjeżdżają nie tylko za pracą, ale by założyć rodzinę i ułożyć sobie życie. Coraz więcej obywateli Ukrainy staje się jednocześnie łodzianami. Ile ukraińskich dzieci urodziło się w Łodzi? Ile uciekających przed wojną matek w ciąży postanowiło urodzić właśnie tutaj?

Łódź ich drugim domem. Ilu Ukraińców szuka pracy w stolicy województwa? 

Łodzianie niemal codziennie uświadamiają sobie, jak wielu obywateli Ukrainy mieszka i pracuje w Łodzi. O potrzebie upowszechnienia języka ukraińskiego świadczą choćby przetłumaczone komunikaty w biletomatach komunikacji miejskiej czy język ukraiński funkcjonujący w urzędach. 

Choć trudno podać dokładną liczbę obywateli Ukrainy mieszkających w Łodzi, szacuje się, że jest ich około 80 tys; z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wartość jest sporo wyższa. Przyjazd do Łodzi motywują zdobyciem lepszej pracy i perspektyw zawodowych. 

Jeśli przejrzeć statystyki za 2021 roku, Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wystawił 245 zezwoleń na pracę sezonową z czego 235 dla obywateli Ukrainy. Zarejestrowano 140 364 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z czego 119 616 (a więc 80 proc wszystkich) dotyczyło obywateli Ukrainy.

W wielu przypadkach w Łodzi nie zatrzymuje ich wyłącznie praca, lecz również chęć stałego pobytu i założenia rodziny. 

Ukraińskie dzieci rodzą się w Łodzi. Ile uchodźczyń urodziło w łódzkich szpitalach? 

Wg danych Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi w bieżącym roku sporządzono 39 aktów urodzeń obywateli Ukrainy. Wśród nich znalazł się jeden akt dziecka urodzonego przez Ukrainkę, która przybyła do Polski po 24 lutego 2022 roku (dziecko urodzone w Salve).

Niedawno opisywaliśmy również historię Pani Iriny, która w zaawansowanej ciąży przebyła trzydniową podróż z Czernihowa do Polski. Jest pierwszą ukraińską uchodźczynią, która urodziła dziecko w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte polską ochroną zdrowia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy